Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM Genel Sekreteri, Hizbullah’ın silahları hakkında endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Hizbullah’ın elinde yasadışı silahların varlığının ciddi bir endişe kaynağı olduğunu” söyleyerek tüm Lübnanlı gruplar ve vatandaşlara, Suriye çatışmalarına müdahale etmekten vazgeçme çağrısında bulundu.

BM tarafından Lübnan ile ilgili her üç ayda bir yayınlanan raporun bir kısmını yayınlayan AFP, söz konusu raporun önümüzdeki Salı günü tartışılmak üzere Güvenlik Konseyi üyelerine dağıtıldığını da aktardı.

Hizbullah, Lübnan hükümetinin egemenliğini sınırlıyor

Silahlı grupların silahsızlandırılmasında hiçbir ilerleme kaydedilmediğini ifade eden Guterres, “Hizbullah’ın ve diğer grupların silahlara sahip olmasının, Lübnan hükümetinin topraklarında egemenliğini ve otoritesini genişletme kabiliyetini sınırlamaya devam ediyor. Hizbullah açıkça askeri yeteneklerini koruduğunu itiraf ediyor” dedi.

Guterres, İsrail uçaklarının Lübnan hava sahasında devam eden ihlal uçuşları ile ilgili endişelerini dile getirdi.

BM Genel Sekreteri, “BM Barış Gücü’ne bağlı 10 bin 500 askerin görev yaptığı Güney Lübnan’da durum genellikle sakin” dedi.

Hariri: Güney Lübnan’daki asker sayısını artıracağız

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İsrail’in Lübnan’a yönelik ana tehdit olmaya devam ettiğini, Lübnan ordusunun daha fazla askerini güneye göndereceğini belirtti. Hariri, ayrıca, savunma stratejisinin parlamento seçimlerinden sonra tartışılacağını da açıkladı.

“Ordunun desteklenmesi stratejik bir plandır”

Lübnan Enformasyon Bakanı Melhem Reyaşi, “Ordunun desteklenmesi temel stratejik bir plandır. Bu basit ve kolay bir plan değildir” açıklamasında bulundu.

Reyaşi, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın ‘savaş ve barış kararının yalnızca devletin elinde olmasını sağlayan mekanizmada oluşturulmasında oynadığı kilit rolden söz etti. Ardından İran’ın Lübnan devletinin eline bir silah (Hizbullah) vermesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.