Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, gizli kamplarda 1 milyondan fazla Uygurluyu tutan Çin’i kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birlemiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu, dün yaptığı açıklamada Çin’de Uygur kökenli yaklaşık bir milyon kişinin gizli olarak toplama kamplarına benzer yerlerde tutulduğuna dair çok sayıda rapor geldiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komite üyesi Gay McDougall, bu bir milyon kişiye ek olarak 2 milyona yakın Uygur ve Müslüman azınlığın, siyasi kamplara zorla gönderildiğini açıkladı.

McDougall, Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’ni büyük bir eğitim kampına dönüştürmesinden ve radikalizmle mücadele ve toplumun istikrarını koruma adına bölgeyi abluka altına almasından endişe duyduklarını ifade etti.

Çin, Sincan bölgesinin radikal tehlikelerle karşı karşıya olduğunu belirterek, Müslüman olan Uygur azınlığı arasında, Çin Han etnik grubunun bulunduğu bölgelerde ayrılıkçı faaliyetlerde bulunan kişiler olduğuna işaret etti.

İsviçre’de bulunan yaklaşık 50 yetkiliden oluşan Çin heyeti, Cenevre toplantısındaki bu iddiaları yanıtsız bıraktı

BM’deki ABD heyeti Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Uygurların ve Çin’deki diğer Müslümanların hor görülmeye devam ettiğini belirten raporlar nedeniyle derin endişe duyduklarını belirterek, Çin’e keyfi olarak tutukladıkları kişileri serbest bırakması ve bu politikasını sona erdirmesi için çağrıda bulundu.

Geçtiğimiz ay aralarında Çin insan hakları savunucuları gruplarının da bulunduğu birkaç kaynaktan elde edilen raporlara göre, 2017 yılında kaydedilen tutuklamaların yüzde 21’i Sincan’da kaydedildi.

Çin’in Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Yu Jianhua, ülkesinin tüm etnik gruplar arasında dayanışmayı sağlamaya çalıştığını belirtti.

100 öğrenci tutuklandı

Ancak McDougall, Uygur Türkleri ve diğer Müslümanlara etnik ve dini sebeplerle devlet düşmanı muamelesi gördüğünü söyleyerek, Mısır ve Türkiye’de okuyan 100 öğrencinin Çin’e döndükten sonra tutuklandığını ve bazıların tutukluluk sırasında yaşamını yitirdiğini ifade etti.