Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM heyeti Trablus’a dönüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler’in (BM) yeni Libya temsilcisi Gassan Selame, BM heyetinin adım adım Trablus’a döndüğünü vurguladı.

Selame, başkanlık konseyi başkanı Fayiz Sarac ile Trablus’ta bir araya gelmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri’nden Libya halkına; Libya’yı güvenli, istikrarlı, bağımsız ve vatandaşlarını ‘refah’ içinde yaşarken görmek istediğini belirten bir mesaj getirdiğini ifade etti.

Temsilci, 2014’te Trablus’tan ayrılmak zorunda kalan BM heyetinin adım adım geri dönme kararı aldığını belirterek, “BM Heyetinin Libya’da bulunması seçimleri ve anketlerin uluslararası standartlara göre yapılması açısından daha uygun olacaktır” dedi.

Diğer yandan Sarac, siyasi ittifakın; sadece siyasi çözüm değil, Libya’da herhangi bir diyaloğun temelini oluşturduğunu vurguladı.

Sarac, “Görüşme süresince siyasi durum ortaya konuldu ve yapıcı konuşmalar yaptık, siyasi ittifakın tamamlanmasını engelleyen meseleleri değerlendirdik ettik” dedi.

BM temsilcisi, bugün erken saatlerde başkent Trablus’ta bulunan Mitiga Uluslararası Havaalanı’na indi. Bu ziyaret, selefi Martin Kobler’den görevi devralması sonrası gerçekleştirdiği ilk ziyaretti.

Selame’nin, BM’nin Tarık Mitri, Berlindo Lion ve Martin Kobler’den sonra beş yıl içindeki dördüncü temsilcisi olduğu belirtildi.