Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM heyetinin Sana ziyareti ertelendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Darbeci Husilerin, Genel Halk Kongresi üyelerine karşı uyguladıkları keyfi eylemler, Birleşmiş Milletler (BM) heyetinin, dört aydan bu yana duraksamış olan barış müzakerelerini harekete geçirmek için planladıkları Yemen ziyaretinin ertelenmesine neden oldu.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed’in ofisinden bir kaynak, Şarku’l Avsat’a açıklama yaparak, tüm taraflarla temasların devam ettiğini, BM heyetinin önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşecek bu ziyaret için hazırlandığı bilgisini verdi.

Kaynak, “Özel Temsilci’nin başkanlığındaki siyasi heyetin, bu hafta Yemen’deki Ensarullah, Husiler ve Genel Halk Kongresi gibi tüm taraflarla toplantılar yapmak üzere planladığı Sana ziyareti ertelendi. Özellikle Genel Halk Kongresi temsilcilerine ve ailelerine yönelik keyfi tedbirlerin hafifletilmesine ilişkin olarak, Ensarullah grubuna alan verilmesi, siyasal diyalog için yapıcı bir atmosfer yaratabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Yemen Özel Temsilcisi’nin yardımcısı ve danışmanlarını içeren BM heyeti, taraflar arasında barışçıl bir siyasi çözüme ulaşılabilmesi için, Ensarullah, Husiler ve Genel Halk Kongresi gibi tüm taraflarla bazı toplantılar yapacak.