Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, Hizbullah’ın göçmenlerin dönüşü girişimi konusunda detaylı bilgiye sahip değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu (UNHCR), Hizbullah’ın ülkelerine dönmek isteyen Suriyeli mülteciler için kayıt merkezi oluşturma ve bu dosyayı devralmak için özel bir komite kurulması girişimleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmadığını belirtti. Merkez Haber Ajansı’nın haberine göre, UNHCR bu girişimin detayları hakkında bilgi sahibi değil ve hiçbir eyleme dahil olmadı. Diplomatik bir kaynak, ‘BM organları ve Hizbullah arasında herhangi bir temas yok. UNHCR, daha net bir tablo ortaya koymak için bilgi toplamaya çalışıyor’ dedi.

Girişimin Lübnan devletinin resmi talebi olmadığı ve bu kararın Suriye rejimi ile koordineli olarak verildiği belirtilen haberde, uluslararası toplumda Hizbullah’ın bu girişiminin hedefi ve perde arkası ile ilgili birçok soru işaretinin bulunduğu ifade edildi.

Suriye’ye döneceklerin akıbetleri belirsiz

Diplomatik kaynaklar, bu adımın Suriye çıkarlarına uygun olarak atıldığını belirtiyor. Beyrut’taki bir kaynak, ilgili tarafların şu ana kadar dönmek isteyenlerin özgürlüğü, gençlerin askere çağırılması gibi konularda herhangi bir adım atmadığını kaydetti.

Kaynak daha sonra şöyle devam etti: “Partinin Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın bu adımı atmasıyla birlikte Suriye’ye dönecek kişilerin fazla olmayacağı, Suriye yönetiminin dönmek isteyen kişiler hakkında detaylı bir inceleme yürüteceği anlaşılıyor. Bu durum, isimlerin siyasi ve mezhepsel kriterlere göre seçileceği izlenimini yaratıyor. Bu ise, Lübnan’ın çıkarları hakkındaki sorulara da neden oluyor.

El-Sahili: Lübnanlılar biriken sorunlardan yoruldu

Suriyeli göçmenler dosyasından sorumlu Lübnan parlamentosunun eski Hizbullah milletvekillerinden Navar el-Sahili, Sputnik’e verdiği demeçte; “Bizi motive eden ve bu konuda inisiyatif almamızı sağlayan en önemli şeylerden biri ekonomik yük, altyapı ve iş yüküdür. Her şeyden önce Lübnanlıların çıkarlarını savunuyoruz. Suriyeli kardeşlerimizi çok seviyoruz, fakat Lübnanlıların da biriken sorunlardan dinlenmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Hizbullah çarşamba günü, evlerine dönmek isteyen Suriyelilerden taleplerini almak için Lübnan’ın doğusunda, güneyinde ve Beyrut’ta 9 merkezin kurulduğunu açıklamıştı.