Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, ilk mülteci grubunu Libya’dan Nijer’e tahliye etti. | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM, Akdeniz yoluyla İtalya’ya geçmek isteyen mültecileri koruma amacıyla yapılan operasyonla 25 mülteciyi Libya’dan Nijer’e tahliye etti.

Mültecilerin çoğu insan kaçakçılarının ağına düşüyor ya da gözaltı merkezlerinde çeşitli ihlallere maruz kalıyor.

Libya’da şu anda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde (UNHCR) kayıtlı 43 bin mülteci ve sığınmacı bulunuyor.

Birçok ülke 2014 yılındaki çatışmalardan sonra Trablus’taki elçiliklerini kapatması nedeniyle 43 bin mülteciyi doğrudan Libya’dan iade edilemiyor.

BM, pazar günü yaptığı açıklamada 15 kadın, 6 erkek ve 4 çocuğun bulunduğu ilk mülteci grubunun Trablus’dan Niamey Goa’ya tahliye edildiğini açıkladı.

Libya’daki UNHCR temsilcisi Roberto Minuni, “Bu operasyon, UNCHR, Libya ve Nijeri’in ortak operasyonudur. Nijer, üçüncü bir ülkede yeniden yerleşim taleplerini yerine getirene kadar gruba ev sahipliği yapmak üzere anlaştı” dedi.

UNHCR Akdeniz bölgesi Özel Elçisi Vincent Cochetel, “Gelecekte mültecilere yönelik operasyonları artırabilmeyi umuyoruz. Ancak mültecilerin yeniden yerleşim yükümlülükleri yetersiz olduğu sürece plan sınırlı kalacak” dedi.

Cochetel, “Bu mülteci tahliyeleri, yalnızca Sahra Çölü ve Akdeniz’de tehlikeli yolculuklar başlatan göçmenlerin ve mültecilerin karmaşık hareketlerini ele alan daha geniş sığınma evi oluşturma ve göç yönetimi çabalarının bir parçası olabilir”

Libya üzerinden Avrupa’ya giden göçmenlerin çoğu Sahra altı Afrika’dan gelmektedir. Çoğu, yoksulluk, zulüm veya çatışmadan kaçıp Nijer, Cezayir veya Sudan üzerinden geçerek çöl boyunca yolculuk ediyor.

Libya’dan İtalya’ya yapılan yolculuk, geçtiğimiz yıl Yunanistan üzerinden yapılan insan kaçakçılığı rotasının kapatılması amacıyla imzalanan AB-Türkiye anlaşmasından sonra Avrupa’ya giden ana rota haline geldi.

2014’ten bu yana 600 binden fazla kişi teknelerle İtalya’ya geçti.

Avrupa ülkeleri Libya, Nijer gibi ülkelere mülteci akımının durdurulması için onlarca milyon euro teklif etti.

Göçmenlerin sayısında, kaçakçılık faaliyetleri ve Libya sınır muhafızlarının Avrupa tarafından desteklenen faaliyetlerinde meydana gelen değişiklikler nedeniyle temmuz ayından bu yana azalma görülüyor.

Avrupa politikaları, Libya’daki göçmen kuşatılmasının daha çok ihlallere neden olacağı sebebiyle insan hakları grupları tarafından eleştirildi.

UNHCR, gelecek yılın başlarında Trablus’ta mülteci transit merkezi ve tahliye ya da yeniden yerleşim bekleyen savunmasız mültecilerin barınması için Trablus’ta bir merkez açmaya çalışıyor.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) gönüllü mültecilerin Libya’da dönmesi için uyguladığı operasyonlarda şimdiye kadar 10 bin 600’den fazla mülteci ülkesine döndü.