Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM insani yardım konvoyu Suriye’deki Rukban mülteci kampına ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’deki Rukban mülteci kampının sivil yerel meclis üyesi Ebu Abdullah, Birleşmiş Milletler (BM) insani yardım konvoyunun, Ürdün sınırı yakınında yer alan kampa ulaştığını açıkladı. Kampı yöneticisi Abdullah, “İnsani yardım yüklü ilk konvoy kampa geldi” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de (SOHR), BM insani yardım konvoylarının, kampa giden yolların kesilmesinin ardından ilaç, gıda ve sağlık hizmetlerine ulaşılmaması sonucu yaşanan trajik insani şartlardan muzdarip olan mültecilerin yaşadığı kampa girdiğini teyit etti.

Birkaç araçtan oluşan Rus askeri polisinin Şam’dan Rukban mülteci kampına insani yardım götüren BM insani yardım konvoyunun güvenliğini sağladığını belirten SOHR, 2015 Eylül ayında buraya göç eden siviller ve rejim ile uzlaşmayı reddeden askerlerden oluşan kampın nüfusunun 60 binden fazla olduğunu bildirdi.

Suriye-Irak-Ürdün sınırının ve çöldeki ABD askeri üssünün yakınında yer alan Rukban kampına BM tarafından gönderilen son insani yardım konvoyu Ocak ayında yapılmıştı.

Suriye rejimi, geçtiğimiz ay sınırın Suriye tarafındaki kampı kuşatarak, tüccarların buraya yiyecek dağıtmasını engelledi.

BM insani yardım konvoyunun Rukban geçtiğimiz hafta kampına ulaşması bekleniyordu. Ancak BM lojistik ve güvenlik nedenleriyle ertelendiğini açıkladı.

Son birkaç hafta içinde, yiyecek ve ilaç eksikliği nedeniyle kampta en az 12 kişiyi hayatını kaybederken, BM durumu endişe verici olarak nitelendirerek, kamptaki binlerce kişinin hayatının tehlikede olduğunu vurguladı.

Rukban mülteci kampına ulaşan yüz araçlık BM insani yardım konvoyunda, 450 ton gıda, ilaç ve diğer temel ihtiyaç maddeleri bulunuyordu.