Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, İran’ın Husilere silah yardımını sürdürdüğüne dair yeni kanıtlar buldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hazırlanan son raporlar Husilerin Suudi Arabistan’a fırlattığı füzelerin İran yapımı olduğunu açıkça ortaya koydu.

AFP’nin haberine göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) için hazırlanan gizli bir raporda, Husi milislerinin İran’da üretilen silahlara benzer özelliklere sahip balistik füze ve drone tedarik etmeye devam ettiği bildirdi.

125 sayfalık raporda, 2015 yılında silah ambargosu uygulandıktan sonra diğer silahların yanı sıra kısa menzilli balistik füzelerin İran’dan Yemen’e gönderildiği bilgisi de yer aldı. Husiler tarafından kullanılan füzeler ve droneler da dahil tüm silahların son zamanlarda analiz edildiği ve İran’da üretildiği bilinen silah sistemleri ile benzer özellikler taşıdıklarının ortaya çıktığı kaydedildi.

2018’in ocak ayından temmuz ayına kadar olan dönemi kapsayan rapora göre araştırmayı yürüten ekip, Husi milislerinin Suudi Arabistan’a fırlattığı 10 füzenin enkazını inceledi. Füzelerin üzerinde İran yapımı olduklarını gösteren yazılar buldu.

Söz konusu füzelerin Yemen dışında üretilerek parçalarının Yemen’e gönderilmesinin ardından Husilerin bunları monte ederek çalışır hale getirmesinin mümkün olduğuna dikkat çekilen rapora göre Husiler İran’dan yakıt olarak aylık maddi yardım da alıyor.