Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, Kuzey Kore üzerinde uçuşa yasak bölge kurulması konusuna uzak bakıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Pyongyang’ın füze testleri öngörülemez olduğu için, Kuzey Kore üzerinde uçuşa yasak bölge kurulması konusunda araştırma yapamadığı açıklandı.

South China Morning Post gazetesi, Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği (IATA) CEO’su Alexandre de Juniac’ın ICAO’nun bölgede uçuşa yasak bir bölge ilan edebileceğini söylediğini aktarmıştı.

Montreal’de bulunan ICAO, devletlerin iç hava sahasının kapatılması için emir vermek gibi kararları uygulayamaz. Ancak, 191 üye ülkeden düzenleyici kurumlar, bu kuruluş tarafından uluslararası trafik için belirlenen standartları benimser ve uygular.

ICAO, uluslararası sivil havacılığın güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden balistik füzelerin tekrar tekrar fırlatılması nedeniyle Kuzey Kore’yi kınamıştı.

Bu nedenle ticari havayoları da Kuzey Kore tarafından kontrol edilen hava sahasını kullanmaktan kaçınıyor.

IATA Sözcüsü bir e-mail ile açıklamada bulunarak, IATA Başkanı Alexandre de Juniac’ın Kuzey Kore’nin uluslararası hava yolları yakınında balistik füzeler fırlatmaya devam etmesini şiddetle kınadığını ifade etti.

ICAO, havayolu şirketlerinin önlemlerini alması yönünde ısrar ederken, uçuşa yasak bir bölgenin uygulanmasını desteklemiyor.

Öte yandan füze testleri, Malaysia Airlines’ın MH17 uçağının Ukrayna üzerinde Rus yapımı bir füze ile düşürülmesinden sonra sivil havacılık otoriteleri için bir endişe kaynağı haline geldi.