Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: Libya – İtalya rotası en tehlikeli göç yolu konumunda | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası alanda göç ile mücadele sürüyor. Yapılan açıklamalar alınan tüm önlemlere rağmen Akdeniz’de ölümlerin halen devam ettiği yönünde.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) cuma günü yaptığı açıklamada en tehlikeli göç yolunun Libya ile İtalya arasında olduğunu duyurdu. Sadece bu yıl Akdeniz’de en az 1.500 göçmenin boğularak öldüğüne dikkat çekti.

Örgüt bu yıl İtalya’ya giren göçmen sayısının 21 bine ulaştığını, bunun geçen seneye nazaran düşüşe işaret ettiğini kaydetti. Ayıca geçen Avrupa kıyılarına ulaşan göçmen sayısının 111 bin 753 kişi olduğunu, bu yıl bu sayının 55 bin olarak kayda geçtiğini belirtti.

Limanlarını göçmen kurtarma gemilerine kapatan İtalya’ya bu yılın başından bu yana Libya’dan deniz yoluyla 18 bin 130 kaçak göçmen geldi. Diğer göçmenler ise Yunanistan, Malta ve Kıbrıs’a gitti.

Örgüt sözcüsü Joel Millman, Cenevre’de Reuters’e verdiği demeçte “İtalya’ya gelenlerin sayısında önemli ölçüde azalma olmasına rağmen göç dalgası başladığından bu yana görülen ölü sayısında bu yıl en fazla oran yaşanabilir” ifadelerini kullandı.