Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM Libya Özel Temsilcisi Selame: Durum karışık ama çözüm Libya’dan | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame ve Libya yaptırım komitesi başkanı İsveçli Carl Skau ile Libya’daki durumu görüşmek üzere pazartesi günü bir toplantı düzenledi.

Selame, toplantıda, üç konuya vurgu yaptı. Siyasi geçiş, anayasa ve seçimler. Ayrıca Libya’daki şehirlere yaptığı ziyaretlerde uzlaşmanın önemini vurguladı. Libya kriziyle ilgili bölgesel devletlere yaptığı ziyaretler hakkında da konuştu. Herkes için kabul edilebilir bir çözüme ulaşmak için, Libyalılar arasında siyasi diyaloğun gerekliliğini vurguladı. Libya’daki durumun karamsar bir görüntü çizmesine rağmen çözüm için büyük umudunu şu sözlerle dile getirdi. “Barışçıl bir çözüme ulaşılabileceğine inanmasaydım, Libya özel temsilciliği görevine geçmezdim” dedi.

Selame, siyasi anlaşma konusunda sorunun, anlaşmanın geçici süreci (Skhirat Barış Anlaşması) önümüzdeki 17 Aralık’ta sona erdiğinde, durumla nasıl başa çıkılacağıdır. Ayrıca çözümün Libya tarafından olması gerektiğini de vurguladı.

Güvenlik Konseyi’nin kapalı oturumunda görüşmeler yapan bazı partiler, özellikle de Başkanlık Konseyi’nin yapısı ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanlığı’nın yetkisi konularında anlaşmanın belirli hükümlerini değiştirme imkanı istediler.