Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM raporu: El Kaide, DEAŞ’tan daha tehlikeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM raporu, El Kaide’nin bazı bölgelerde DEAŞ’a kıyasla daha tehlikeli ve dirençli olduğu ortaya çıkardı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) Çarşamba günü sunulan raporda, Yemen’deki El Kaide’nin tüm örgütlerin bağlantı noktası olduğu açıklanarak, Somali ve Yemen gibi bazı bölgelerde El Kaide bağlantılı grupların en tehlikeli terör grupları olduğu belirtildi.

Batı Afrika ve Güney Asya’da El Kaide ile ilişkili gruplar, şu an kendilerini bir güç olarak dayatamayan DEAŞ militanlarından daha büyük tehdit oluşturuyor. Raporda, bazı bölgelerde DEAŞ bağlantılı gruplar ve El Kaide’ye bağlı diğer gruplar arasında işbirliği olma ihtimaline de dikkat çekildi.

Suriye’deki Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (eski adıyla Nusra Cephesi) El Kaide’nin dünyadaki en güçlü ve en büyük dallarından biri olduğuna işaret edilen raporda, silahlı gruplara katılım için şiddet ve tehdidin yanı sıra maddi desteğin de sağlandığı belirtildi.

Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) terörist sayısının 7 ile 11 bin arasında olduğu, bunların arasında binlerce yabancı bulunduğu ifade edildi.

Nusra Cephesi, 2015 yılında El Kaide’den ayrıldığını açıklamasına rağmen, uluslararası terör örgütleri listesinden çıkamadı. Adını Fethü’ş Şam olarak değiştirdi. Ancak bu 2017 başlarında diğer militan gruplarla Fethü’ş Şam’ın birleşmesinden sonra Heyet-i Tahrir’uş Şam olarak tanındı.