Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM raporu İran hapishanelerindeki işkenceyi ortaya çıkardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) raporu, İran’daki tutukluların, işkence ve istismara maruz kaldıklarını ortaya koydu. Ayrıca raporda, tutukluların suçlarını itiraf etmeleri için psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldıkları belirtildi.

Söz konusu rapor, geçtiğimiz ay 66 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden İnsan Hakları Uzmanı Esma Cihangir, tarafından hazırlandı. Rapor, önümüzdeki hafta, tartışılmak üzere İnsan Hakları Konseyi’ne sunulacak.

Raporda Cihangir, İran’da gerçekleştirilen son protestoları bastırma faaliyetlerine dair endişeli olduklarını dile getirdi. Bu yılın başında patlak veren protestolar sırasında 20 kişi hayatını kaybetmiş, binden fazla kişi de gözaltına alınmıştı.

Pakistanlı aktivist Esma Cihangir, yargı mensuplarının ‘göstericilerin en sert cezaları alacaklarını söylediklerini aktaran haberler nedeniyle endişeli olduğunu ifade etti. Tutukluların akıbeti ve cezaevi şartları karşısında kaygılı olduğunu da dile getirdi.

“Ülkeden kaçan 6 kişide hala işkencenin izleri var”

Ayrıca İran’da tutuklu bulunan kişilerin genel durumu hakkında da endişe duyduğunu belirten Cihangir, hazırladığı raporda, İran’a seyahat izni bulunmamasına rağmen, son aylarda ülkeden kaçan en az 6 kişi ile görüştüğünü ve söz konusu kişilerin hala cezaevinde bulundukları sırada maruz kaldıkları işkencenin izlerini taşıdıklarını belirtti.

‘Freedom from Torture’ örgütünün raporunun tutukluların sorgulandıkları sırada işkenceye maruz kaldıkları birçok vakadan bahsettiğine atıfta bulunan Cihangir, raporda tutuklara yapılan bu işkencelerin onlardan kendileri, aileleri ya da arkadaşları hakkında itiraflar ve bilgiler almak için uygulandığını ifade ediyor.

Raporda, işkence yöntemleri arasında tecavüz, elektrik verme ve uzuv kesme de bulunuyor. Cihangir İran’ı bu tür uygulamaları durdurmaya ve faillerinden hesap sormaya çağırdı.