Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM raporu İran’daki işkenceyi kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM raporu İran’ın reform vaadlerine rağmen işkence yapıldığına dikkati çekerek, İran yönetimini ifade özgürlüğüne karşı siyasi muhalifleri ve aktivistleri gözaltına almakla suçladı.

Raporu, ve geçtiğimiz ay ölen bir Pakistanlının avukatlığını yapan, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları İran Özel Temsilcisi Esma Cihangir hazırladı.

Reuters’ın haberine göre, BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunulan rapor Tahran’ın engel olmaya çalışmasına rağmen yayınlandı.

Rapora göre, yetkililer geçtiğimiz Aralık ayında ülke genelindeki yapılan protestolarda 20’den fazla kişi öldü, 450 kişi gözaltına alındı. Ekonomik sıkıntılar ve yolsuzluk nedeniyle yapılan bu protestolar, 2009 başkanlık seçimlerinden sonraki karışıklıktan bu yana İran’da yaşanan en büyük protesto oldu.

Cihangir, güvenlik önemleri, bazı tutukluların öldürülmesi ve faillerin yargılanması İranlı yetkililere çağrıda bulundu. Cihangir, hükümetin iyileştirme güvencelerine rağmen ağustos ayındaki önceki raporundan bu yana ‘İnsan haklarının endişe verici durumunun gördüğünü’ söyledi.

Ayrıca raporda adil yargı haklarının ihlali, keyfi gözaltı, idam, şiddet ve uzuv kesme cezalarının uygulandığı, fikir ve ifade özgürlüğü kısıtlamaları olduğu işaret edildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi geçtiğimiz hafta, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ın İran’daki insan hakları durumunu ele alan raporunu eleştirmişti.

Kasımi, BM raporunda temel sorunlardan yana muzdarip olduğunu söyleyerek, ülkesine ilişkin raporun doğru ve güvenilir kaynaklara dayanmadığını ve raporun değersiz olduğunu belirtti. Kasımi, BM insan hakları durumuyla ilgili ‘politikleştirilmiş’ rapor hazırlamakla suçlayarak, “Politika, siyaset ve çifte standartların devam etmesi, uluslararası toplumun BM’ye olan güvenini zayıflatıyor” dedi.