Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM sadece Meşru Yemen Hükümeti’ni tanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad/Abdulhadi Habtur/ Şarku’l Avsat

Yemen hükümeti, Husilerin terör hedeflerine hizmet edeceği kaygısıyla Sana Havalimanı’ndan uçak seferlerinin başlatılmasını öngören anlaşmayı tanımayacağını açıkladı.

Yemen Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Dr. Mansur Becaş, Yemen hükümetinin, BM Yemen İnsani İşler Koordinatörü Lise Grande’ın darbecilerle Yemenli hastalar için tıbbi hava koridorunun oluşturulması hakkında bir mutabakat zaptı imzalamasından rahatsızlık duyduğunu ve kınadığını açıkladı.

Becaş, mutabakat zabtının, Birleşmiş Milletler yükümlülüklerine ve Güvenlik Konseyi’nin kararlarına özellikle de 2216 numaralı kararına aykırı olduğunu belirtti. Becaş, bu tür eylemlerin hükümet ile uluslararası örgütler arasındaki iyi ilişkileri olumsuz etkileyeceğini de kaydetti.

Becaş, İnsani İşler Koordinatörü Lise Grande ile dün yaptığı görüşme sırasında şu ifadelerin altını çizdi: “Darbeci milislerin işgali altındaki Sana’da uluslararası örgütlerin ofislerinin bulunması, bu örgütlerin Yemen halkını temsil etmeyen milislerle herhangi bir anlaşma imzalanması için yapılan şantaja boyun eğmesini haklı çıkarmaz. Meşru Yemen Hükümeti bu anlaşmayı asla tanımayacak.”

BM sadece Meşru Yemen Hükümeti’ni tanıyor

Öte yandan Lise Grande ise insani yardım kuruluşlarının çalışmaları için sağladığı kolaylıklardan dolayı meşru hükümeti takdir ettiğini ifade etti. Ayrıca, Birleşmiş Milletler’in uluslararası kararlara bağlı olduğunu ve sadece meşru hükümeti tanıdığını vurguladı. Birleşmiş Milletler ve meşru hükümetin temsilcileri arasındaki tartışmadan dolayı zaman alan hava koridoru projesinin, meşru hükümetle doğru yerde ve zamanda imzalanacağına da dikkati çekti.

Bunların yanı sıra, Yemen Başbakanlık Basın Sekreteri Hamdan eş-Şerif ise, BM İnsani Yardım Koordinatörü’nün meşru hükümetle önümüzdeki günlerde insani krizle ilgili dosyaları imzalayacağını söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan eş-Şerif sözlerine şöyle devam etti: “Yemen hükümeti, ulusal sorumluluklarına bağlı olduğu ve hastaların ve tedaviye ihtiyacı olanların bakımına önem verdiği için, Yemenlilerin çektiği acıları hafifletme ve tıbbi köprünün devreye girmesini sağlama konusunda istekli. Hükümet, Yemen halkına, özellikle de hasta olanlara yardım etmek için insani ve bölgesel desteği harekete geçirmeye yönelik girişimlerde bulunuyor. Nitekim vatandaşların acısını hafifletmek için tıbbi hava köprüsü projesini memnuniyetle karşıladı ve projeyle ilgilendi.”

Yemen hükümeti, BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü’nün “tıbbi ve insani hava köprüsü adı altında darbecilere hava geçişini açarak İranlı darbeci Husi milisleri desteklemesini” kınamıştı.

Yemen BM Daimi Temsilcisi Dr. Ahmed Avad bin Mübarek’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Sekreteri’ne Yemen’deki insani tıbbi hava yolu ile ilgili mutabakat hakkında gönderdiği bir mektup yoluyla meşru hükümet, İnsani Yardım Koordinatörü’nün davranışını açık ve net bir şekilde reddetmişti. Söz konusu mutabakat, Lise Grande ve Husilerin sözde Dışişleri Bakanı Hişam Şeref tarafından 15 Eylül 2018’de Sana’da imzalanmıştı.

Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı’nın (SPA) bildirdiğine göre Yemenli yetkili, hükümetinin İnsani Koordinatör’ün bu davranışından dolayı rahatsızlık ve üzüntü duyduğunu ve bu mutabakatı “geçersiz” saydığını vurguladı.
Dr. Ahmed Avad bin Mübarek, İranlı Husi milisleri tarafından pazarlığı yapılan bu tür bir mutabakatın imzalanmasının, Birleşmiş Milletler’in darbeci milis güçlerini resmi olarak tanıdığı anlamına geldiğini belirtti. Bu anlaşmanın, Güvenlik Konseyi’nin Yemen konusundaki tutumuna ve kararlarına, özellikle 2216 sayılı kararına tamamen aykırı olduğunu ve hükümet ile BM arasındaki iyi ilişkileri olumsuz etkileyeceğini söyledi. Yemen hükümeti adına, BM’ye Yemen İnsani Yardım Koordinatörü ve Yemen’de faaliyet gösteren tüm Birleşmiş Milletler organlarına uluslararası olarak tanınan meşru Yemen hükümeti dışında hiçbir tarafla herhangi bir anlaşma ya da mutabakat imzalanmaması için bir yönerge yayınlama çağrısında bulundu.

Yemen’in BM Temsilcisi Dr. Ahmed Avad bin Mübarek, şu ifadeleri kullandı: “Yemen Cumhuriyeti Hükümeti, BM İnsani Yardım Koordinatörü’nün bu davranışından derin bir endişe duyduğunu ve bunu kınadığını ifade ediyor. Bu eylemi kesin bir şekilde reddediyor ve bu mutabakatı geçersiz sayıyor. Milisler tarafından kutlanan bu mutabakatın imzalanmasının, milislerin Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak tanındığı anlamına geldiğini belirtiyor. Bu mutabakatın, Güvenlik Konseyi’nin Yemen konusundaki tutumuna ve kararlarına, özellikle 2216 sayılı kararına tamamen aykırı olduğunu ve Yemen hükümet ile BM arasındaki iyi ilişkileri olumsuz etkileyeceğini kaydediyor.”