Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, Şam ve Guta’daki siviller için çağrı yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM, çatışmaların artarak devam ettiği Şam ve Doğu Guta’da onlarca sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. BM, Suriye’de çatışan taraflara, özellikle Şam ve Doğu Guta’da sivilleri hedef almaktan kaçınmalar çağrısında bulundu.

BM Suriye İnsani işler ve Kalkınma Koordinatörü Ali ez-Zateri Fransız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Savaşan tarafların her biri sivilleri hedef almaktan kaçınmalı. Günlük gelen raporların bize karşılıklı atılan füzeler sebebiyle çok sayıda sivilin öldüğünü ve birçoğunun da ağır bir şekilde yaralandığı gösteriyor. Özellikle Şam ve Doğu Guta’da birçok hastane okul ve ambar atılan füzeler sebebiyle hizmet dışı kaldı. Bu da yarlıların tedavilerini güçleştiriyor.”

Saldırılarda 66 sivil öldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Rejim güçleri, muhaliflerin Şam yakınlarındaki son kalesi olan Doğu Guta’ya yaptığı bombalamaları artırdı. Rejim, Haresta şehrine konuşlanan ÖSO’ya bağlı Ahrar’uş Şam hareketinin askeri üssünü salı gününden beri bombalıyor. Saldırılarda, karadan ve havadan yapılan bombalamalar sonucu aralarında 13 çocuğun da bulunduğu 66 sivil öldü. Duma ve Mesraba Şehrine atılan bir bomba da 6 sivil hayatını kaybetti. Bölgede yaralı sayısı ise 281’i buldu.

Muhalifler, saldırılara Şam mahallelerine attıkları füze ile karşılık verdiler. Perşembeden beri ölü sivil sayısı 16’ya çıktı, yaralı sayısı ise 100’e ulaştı.

Zateri yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti, “BM’in yapılan bombardımanı acilen durdurmasını ve insanlar için güvenlik koridoru oluşturmasını bölgedeki sivillere bir an önce insanî yardım ulaştırmasını umut ediyoruz.”

Doğu Guta Suriye’deki gerginliğin Astana’da yapılan Moskova Tahran Şam ve Ankara ittifakıyla en aza indirgendiği bölge olmasına rağmen, gerginlik artıyor.

Doğu Guta, 2013’ten beri şiddetli kuşatma altında bulunuyor. Bu kuşatma sebebiyle ciddi bir tıbbi malzeme ve gıda sıkıntısı çekiyor.