Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM ‘soykırım’ dedi, Facebook ve Instagram yasakladı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sosyal medya platformları Facebook ve Instagram, Birleşmiş Milletler (BM) soruşturmacılarının, Myanmarlı generallerin Arakanlı Müslümanlara yönelik insanlığa karşı suç, savaş suçları ve soykırım suçlamaları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanmasını istemesinin ardından harekete geçti.

Sosyal medya devleri, bugün Myanmar’daki askeri yetkililerle ilgili onlarca hesabı kapattıklarını açıkladı. Bu hesaplar arasında Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’le bağlantılı sayfaların da bulunması dikkat çekti.

BM’nin yayınladığı raporda, Myanmar’da binlerce Arakanlı Müslümanın öldürülmesi ve onbinlerce kişinin de ülkeden kaçmasına yol açan operasyonların ‘soykırım amacı’ taşıdığı belirtiliyor. Raporda, Facebook ise ‘nefret yaymayı amaçlayanlar için kullanışlı bir araç’ olarak nitelendirilerek, Myanmar’da işlenen suçlarda rol oynamakla suçlanıyor.

Myanmar Genelkurmay Başkanı ve diğer generallerin yargı önüne çıkarılmasını isteyen BM, raporda ayrıca uluslararası topluma, yaptırım ve ambargo çağrısında bulunuyor.

Facebook ve Instagram, raporun açıklanmasının hemen ardından Myanmar ordusunun tepesindeki pek çok ismin hesabı ile bu kişilerle ilgili sayfaları yasakladıklarını açıkladı. Facebook’un 18 hesap ve 52 sayfayı kapatmasına ek olarak, Instagram da Myanmar’da insan hakları ihlallerini gerçekleştirmeyi kolaylaştıran örgüt ve kişilerle bağlantılı hesapları yasaklandığını açıkladı.

Facebook’tan karara ilişkin yapılan açıklamada, ‘verdikleri hizmetin, etnik ve dini tırmanışları körüklemek amacıyla kullanılmasını engellemek istedikleri’ belirtildi.