Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: Suudi Arabistan’a atılan füze İran yapımı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Reuters Haber ajansı, 24 Kasım tarihli bir BM raporunda Yemenli Husiler tarafından bu yıl Suudi Arabistan’a atılan dört balistik füzenin kalıntısından İran tasarımı ve üretimi olduğunun anlaşıldığı bilgisinin yer aldığını aktardı.

Ajans perşembe günü verdiği haberde “Birleşmiş Milletler’in nisan 2015’te uyguladığı silah ambargosuna aykırı olarak Husilere gönderdiği olası roketleri sağlayan arabulucunun veya tedarikçinin kimliğini doğrulayan kanıt bulunmuyor “ifadesini kullandı.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, kasım ayında yaptığı açıklamada İran’ı, Husi milislerini temmuz ayında Suudi Arabistan’a atılan füzeyi tedarik etmekle suçladı. Birleşmiş Milletler’den BM Güvenlik Konseyi’nin iki kararını ihlal etmekten İran’ın sorumlu tutulmasını talep etti.

Rapora göre, gözlemciler, 19 Mayıs, 22 Haziran, 26 Temmuz ve 4 Kasım tarihlerinde Suudi Arabistan’a yapılan saldırılardan sonra yetkililer tarafından toplanan füzelerin kalıntılarını görmek için iki Suudi askeri ile üssü inceledi.

Gözlemciler ayrıca 4 Kasım saldırısının yapıldığı dört noktada füzelerin kalıntıları tespit etti. Yapılan açıklamada “Komisyon tarafından incelenen bileşenlerin tasarım özellikleri ve boyutları, İran Kaim-1 füzesine işaret ediyor” ifadesi kullanıldı.

Global Security.org’a göre roket 800 kilometre menzile sahip. Ayrıca 635 kilo ağırlıkta bir savaş başlığı taşıma kapasitesi bulunuyor.

Suudi Arabistan Kralı Salman, İran’ın Husi milisler ile yürüttüğü füze saldırısını “doğrudan askeri saldırı” olarak nitelendirdi.

Kaçak rota

İran ise Suudi ve ABD’nin iddialarının “temelsiz” olduğunu söyleyerek, Husilere silah temin etmediğini savundu. BM gözlemci raporuyla ilgili ise herhangi bir yorumda bulunmadı.

Al-Arabiya televizyonu, perşembe günü, Suudi Arabistan’ın güneybatısındaki Hamis Muşayt yakınlarında bir başka balistik füze daha bulunduğunu bildirdi.

BM gözlemcileri, füze parçalarının Yemen’e taşınması ve ardından Husi milislerinin mühendisleri tarafından toplanmasının Salih’e sadık olmaya zorlandıklarına dair kanıt olduğunu kaydetti.

Suudi gözlemcileri, koalisyonun Riyad’ın İran’ın roketlerle Husi savaşçılarına malzeme temin ettiği iddiasını destekleyen kanıt sunma çağrısında bulunduktan sonra Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

Gözlemciler, roketlerin muhtemelen Umman Sultanlığı veya Yemen eyaletindeki limanlar vasıtasıyla ülkeye kaçak yollarla sokulduğunu kaydetti.