Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, Suudi Arabistan’dan Yemen’de araştırma komisyonu kurulmasını talep etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM’nin Suudi Arabistan yönetiminin talebi üzerine yardım sevkiyatına ilişkin BM denetim mekanizmasını görüşmek üzere Riyad’a bir teknik ekip göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

Alman haber ajansı DPA’nın Stephane Dujarric’den aldığı bilgiye göre, BM Genel Sekreteri, Aden Havalimanının yeniden açılmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Bu arada, Yemenli bir diplomat, “Yemen darbe planının reddine karşı BM’nin sessizliğe bürünmesini eleştirdi ve Yemen limanlarının açılması için bir kampanya başlattı. BM’nin Yemen elçisi Ahmed bin Mübarek’in Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, kaçakçılık için kullanıldığı kanıtlanan Hudeyde limanı meselesinde temel sorunun unutulduğunu ve darbecilerin BM’nin limanı denetleme planını reddettiğini ifade etti.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, 4 Kasım’da düzenlenen balistik füze saldırıları nedeniyle güvenlik tehdidi oluşturma endişesini paylaştığını söyledi. Açıklamada “gelişmiş silahların Yemen’e sevkiyatını önlemek için harekete geçme ihtiyacını anlıyoruz. Aktif izleme ve denetimin önemi budur.
Tüm ülkelerin Yemen halkına ticari ve insani yardım malzemelerine erişim kolaylığı sağlamak için BM Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararı gereğince, silah ambargosunun uygulanması için çabalarını artırması gerektiğini ve Yemen’deki gerçek istikrarın sağlanmasının tek yolu çatışmanın sona ermesi ve kapsamlı bir siyasi çözüm olduğuna inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bu arada, Yemen Hukuk Destek Grubu, darbecilerin hakim olduğu bölgelerde kaybolan iki Fransız gazetecinin kurtarıldığını açıkladı. Al-Arabiyya TV’ye göre, gazeteciler kaçırıldıktan iki hafta sonra Riyad Hava Üssüne dün akşam ulaştı. O iki gazeteci, Saada’dan Hacca bölgesine gelen heyet içerisinde yer almış ve Husi militanları tarafından 2 Kasım’da kaçırılmıştı.