Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM Temsilcisi: Libya üzerindeki yaptırımların kaldırılması zor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Libya’ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasının zor olduğu söyledi.

İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi ile Roma’da ortak basın toplantısı düzenleyen Selame, “Libya’ya uygulanan silah ambargosunun kaldırılma meselesi benim görevlerim arasında değil. Bu, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından ele alınması gereken bir konudur” şeklinde konuştu.

“Kimse, Libya’nın komşu ülkeler için bir tehdit olduğunu düşünmemeli” diyen Selame, ayrımcılık yapmadan tüm Libyalıları içeren güçlü bir ulusal kimlik olmaksızın Libya krizinden çıkışın mümkün olmadığına dikkat çekti.

İtalyan Dışişleri Bakanı ise, ülkesinin ‘istikrarlı, güvenli ve birleşmiş bir Libya’ için çalışmaya öncelik verdiğini kaydederek, Libya topraklarında göçmen kabul etme merkezleri kurulması konusunda Trablus ile diyaloğun başladığını duyurdu.

Libya’daki mevcut bölünme durumuna da değinen İtalyan Bakan, ülkesinin taraflar arasındaki çatışmayla ilgilenmediğinin altını çizerek, önemli olan konunun Libya’daki uzlaşma sürecinin her şekilde devam etmesi olduğunu dile getirdi.

Bakan, İtalya’nın Libya’da geniş katılımlı çözümlere ihtiyaç olduğuna inandığını, bu nedenle Libya’daki bazı askeri operasyonlarla ilgili kaygılarını dile getirdiğini de sözlerine ekledi.