Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM uçağına Husi engeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün’ün başkenti Amman’da Yemenli bir diplomatik kaynak, Husi milislerin 28 Eylül’de uluslararası bir uçağın Sana Havalimanı’na inişini engellediğini açıkladı.

Saba’nın ismini açıklamak istemeyen bir diplomatik kaynaktan aktardığı bilgilere göre Husi milislerle yapılan bir anlaşma uyarınca Birleşmiş Milletler (BM), eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in oğlu ve akrabalarını Yemen dışına taşımak üzere bölgeye bir BM uçağı gönderdi.

“Her zaman olduğu gibi imzaladıkları anlaşmaları ihlal etmeyi sürdürdüler”

Kaynak, uçağın Ürdün’ün başkenti Amman’dan havalanıp Sana’ya doğru yola çıktığını, ancak Husilerin uçağın Sana Havalimanı’na inişini engellediğini belirtti. BM uçağının Amman’a geri dönmeye zorlandığını söyleyen kaynak, “Milislerin uzlaşmazlığı ve anlaşmanın ihlali, barış çabalarına katılma konusunda ve iyi niyetlerinde ciddi olmadıklarını kanıtladı. Her zaman olduğu gibi imzaladıkları anlaşmaları ihlal etmeyi sürdürdüler” dedi.

Ajansın haberinde, ‘milislerin geçtiğimiz hafta, devrik lider Salih’in akrabalarını serbest bırakacağını açıkladığını ve Umman’ın başkenti Maskat’a götürülmeleri için bir Umman uçağının Sana’ya gönderilmesini şart koştuğu’ duyuruldu.

Öte yandan ülkenin kuzeyindeki Cevf Bölgesi’nde yer alan el-Maslub ilçesinde Yemen ulusal ordusunun ateşiyle çok sayıda milis öldürüldü.

Yemen silahlı kuvvetlerine ait bir basın merkezi, geçtiğimiz Perşembe günü el-Maslub’daki el-Halv ulusal ordu mevzilerine sızmaya çalışan 6 milisin öldürüldüğünü, 8 milisin yaralandığını duyurdu.

Aktarılana göre ulusal ordu topçuları, aynı bölgede darbeci milislerin mevzi ve alanlarını hedef aldı. Bombardıman sırasında ise çok sayıda milis öldü.