Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM uzmanlar heyeti Aden’den başlayıp, Yemen’deki ihlalleri soruşturuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hükümet, darbeci Husilerin yaptığı ihlallerin soruşturulması gerektiğini vurguluyor ve uzmanların görevini kolaylaştırmayı vaat ediyor.

Yemen Hükümeti, Darbeci Husi milislerinin sivillere karşı işlediği çeşitli suç ve ihlaller hakkındaki soruşturma zaruriyetinin gerekliliğini vurguluyor.

Hükümet, Yemen’in geçici başkenti Aden’de çalışmalarına başlayan uluslararası uzman ekibin görevini kolaylaştırmayı taahhüt etti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, meşru hükümet tarafından kurulan ulusal komite çalışmaları yanında çeşitli partilerden Yemen’deki insan hakları ihlalleri iddialarını soruşturmak için uluslararası bir heyetin kurulmasını geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirilen son oturumda kabul etmişti.
Aralık ayında Konsey, Eski Tunus Bakanı Muhammed Cendubi başkanlığında soruşturmadan sorumlu Uzmanlar Heyeti üyelerinin isimlerini açıkladı. Panelin raporunun yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Uluslararası uzmanlar heyetinde, Cendubi ile birlikte, İngiltere’den Charles Jaraway ve Avustralya’dan Melissa Barkey de bulunuyor.

Yemen İnsan Hakları Bakanı Muhammed Askar, dün araştırmacı heyeti geçiçi başkent Aden’de karşıladı. Darbeci Husi milisleri tarafından Yemenli’lere karşı yapılan suçları ve ihlalleri araştırmak, gerçekleri ortaya çıkarmak gerektiğini vurguladı. Bakan Askar, “Hükümetin, uluslararası insan hakları uzmanları ekibinin çalışmalarını kolaylaştırmak ve görevlerini yerine getirmek için gerekli tüm olanakları sağlamak ve milislerin işlediği ihlalleri yakından görmek için çalışacağına” dair söz verdi.

Bakan Askar, uluslararsı hukuk uzmanları heyetinin başı olan Muhammed Cendubi’yle düzenlediği ortak basın toplantısında, Yemen’de taraflar arasında barışçıl bir çözüm bulma ve çatışmayı durduracak tüm çabaları birleştirmenin gereğini vurguladı.

Cendubi, heyetin Yemen’deki çeşitli çatışma bölgelerini ziyaret edeceğini ve tüm partileri istisnasız olarak karşılayacak bağımsız bir uluslararası kuruluş olduklarını söyledi. Bu yılın sonunda İnsan Hakları Konseyi’nin nihai raporunda sivillere yönelik gerçekler ve ihlaller hakkında net bir görüş sağlanacak denildi.

Bakan Askar, darbeci milislerin kontrolü altında olan bölgelerdeki yaşam koşulları ile ilgili bir dizi meselenin yanı sıra, Yemen’deki insan hakları ihlallerini izleme ile ilgili olarak bakanlık ekip üyeleriyle basın toplantısından önce görüştü.

SABA ajansına göre, görüşmede, Milisler tarafından zorla askere alınan çocukların bu durumdan nasıl etkileneceği, rastgele döşenen mayınlardan dolayı hayatını kaybedenler ve ailelerin yaşadıkları acılar, milislerin kendi inançlarını ihlal edenlere karşı uyguladıkları toplu cezalandırmalar sonucunda köylerinden göç etmek zorunda bırakılan insanlar, mahkumların cezaevlerindeki sağlık koşullarıyla ilgili konular ele alındı. Askar, bakanlığın “uluslararası insan hakları hukuku ihlallerine karşı, Yemenlilere karşı milislerin işlediği suçların araştırılması ve ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırmak için gerekli desteği sağlayacağını” söyledi.

Ulusal Soruşturma Komisyonu tarafından izlenen Husi ihlallerinin “kadınlara, çocuklara, tutuklulara, konut ve hükümet tesislerine ve kamu mülkiyetine karşı insanlık dışı, ahlaksız ve uluslararası yasalara aykırı olduğu belirtildi.

Yemen İçişleri Bakanı Ahmed el-Mısri dün BM’nin Aden’deki uzmanlar heyetinin başkanıyla bir araya geldi. İki taraf insan hakları ve Husi milisleri tarafından başlatılan savaşın yankıları ve insani durumla ilgili meseleleri hakkında görüştü.

Uluslararası heyetin, Husi milislerinin liderleri ile görüşmek üzere başkent Sana’ya ulaşması bekleniyor. Ayrıca, kaynaklar, grubun araştırmacılar heyetinin çalışmalarını etkilemek için ihlallerle ilgili doğru olmayan istatistikler ve gerçekleri içeren yanıltıcı raporlar hazırladığını ortaya koydu. Darbeci Husi hükümetinin sözde “Dışişleri Bakanı” bir toplantıda, bakanlığının çok sayıda belge hazırlanması da dahil olmak üzere müfettiş ekibini karşılamak için gerekli tüm hazırlıkları tamamladığını doğruladı.