Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM ve ABD, Esed’i Dera’daki saldırıları durdurmaya çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve ABD’nin BM elçisi Nikki Haley Esed rejiminin Suriye’nin güneyindeki askeri operasyonlarını durdurması gerektiğini söylediler.

Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric tarafından verilen bildiride “BM Genel Sekreteri, Suriye’nin güney batısında gerçekleştirilen son askeri kara ve hava saldırılarından derin endişe duyuyor. Binlerce insan yerinden edildi. Çoğu Ürdün sınırına doğru kaçtı. Bu da bölgesel güvenlik için önemli risk teşkil ediyor” sözlerini kaydetti. Ayrıca mevcut askeri tırmanışın derhal durdurulması çağrısında bulunan Guterres, bütün tarafları sivillerin hayatlarının korunması ve uluslararası yükümlülüklerine yerine getirmeye çağırdı.

ABD’nin BM elçisi Nikke Haley Rusya’dan Suriye’nin güneybatıdaki gerilimi azaltmak için imzalanan anlaşmayı ihlal eden Esedrejimini durdurmasını istedi.

ABD Büyükelçisi yaptığı açıklamada “Suriye’nin güneybatısındaki gerilimi azaltma ittifakı için, Esed rejiminin ihlalleri durdurması gerekiyor. Rusya’nın gerginliğin azaltılması için gereken rolü oynamasını bekliyoruz. Suriye rejimi tarafından işlenen bu ihlallere ve güneybatıdaki ve Suriye’deki tüm istikrarsızlıklara son vermek için etkisini kullanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ABD Büyükelçisi, “Sonunda, Suriye’de herhangi bir yeni tırmandırmadan Rusya sorumlu olacak” şeklinde uyardı.

Avrupa Birliği (AB) Suriye Rejiminin geçtiğimiz Cuma günü çoğunlukla muhalif gruplar tarafından kontrol edilen Dera’ya gerçekleştirdiği saldırıyı kınadı. Şamlı müttefiklere insani trajediden kaçınma ve düşmanlığı sona erdirme çağrısında bulundu.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Perşembe günü yaptığı açıklamada, rejimin bombardımanı sonrasında Dara’dan son üç gün içinde 12 binden fazla insanın yerlerinden edildiğin aktardı. BM ise bu saldırının bölgede 750 binden fazla insanı tehdit ettiğini açıkladı.

Dera’nın yaklaşık yüzde 70’i farklı muhalif gruplar tarafından kontrol ediliyor.