Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, Yemen İnsani İşler Koordinatörlüğü’ne Grandi’yi atadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen Meşru Hükümeti’nin ayrımcılıkla suçladığı BM İnsani İşler Yemen Koordinatörü Jimmy McGoldrick’in yerine daha önce Irak İnsani İşler Koordinatörlüğü görevini üstlenen Liz Grandi’yi atadı. BM, Grandi’nin Irak’ta gösterdiği tecrübesinden Yemen’de de yararlanmayı amaçlıyor.

Grandi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirdiği ilk toplantısında Yemen Meşru Hükümeti temsilcileriyle bir araya geldi.

Yemen Dışişleri Bakanı Abdulmelik el-Mihlafi, yapılan toplantıda, Grandi’den darbeci Husi militanların Yemen’deki insan hakları ihlallerine karşı sağlam bir tavır almasını ve insani yardımların Yemen’in bütün bölgelerine doğru bir şekilde dağıtılması için gerekli çalışmaları belirlemesini istedi.

Yemen Meşru Hükümeti, Grandi’nin yeni görevinde Husi militanların kontrolü altındaki bölgelerde insani çalışmaların önüne çıkardığı engelleri aşarak, gıda ve çeşitli insani yardımların hedeflenen kitlelere ulaşmasını sağlamasını bekliyor.

Hadi ve Grandi Riyad’da görüştü

Yemen Cumhurbaşkanı Abdu Rabbu Mansur Hadi, dün, Riyad’da Grandi ile yaptığı görüşmede, Yemen halkının Husi militanların savaşı nedeniyle ülkede yaşanan zor şartların aşılması için BM’den büyük beklentileri olduğunu söyledi.
Resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre, Grandi’ye yeni görevinde başarılar dileyen Hadi, “BM temsilcilerinin, darbeci Husi militanların başta 2216 sayılı uluslararası karar olmak üzere Yemen’e ilişkin bütün uluslararası kararı çiğneyerek uyguladıkları çeşitli uygulamalarla neden olduğu kötü insani şartlardan kurtulması için Yemen halkına yardım etmesini umuyoruz” dedi.

Haberde, BM İnsani İşler Koordinatörü Grandi’nin ise Hadi’nin Yemeni içine sürüklendiği krizden çıkarma çabalarını takdir ettiğini belirterek, Yemen’deki ulusal diyalog tecrübesinin önemine dikkat çektiği belirtildi.

Yemen’deki gıda ve tıbbi ihtiyaçların giderilmesi ile salgın hastalıklara karşı mücadele noktasında halkın karşılaştığı zorlukları aşmak için gerekli icraatları hayata geçireceğini vurgulayan Grandi, Yemen Meşru Hükümeti’nden de BM personellerinin çalışmalarını yürütmesi için gerekli kolaylıkları sağlamasını beklediği sözlerine ekledi.

Mihlafi, Husilerin çıkardığı engellerin aşılmasını istedi

Grandi, Riyad’da gerçekleştirdiği bir başka toplantıda ise Yemen Dışişleri Bakanı Abdulmelik Mihlafi ile görüştü. Mihlafi, toplantıda, Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde bulunan devlet personellerinin maaşlarının doğru bir şekilde dağıtılması için Husilere baskı yapılmasını talep etti.
Husi militanların devlet varlığının yüzde 70’ini elinde tutarak bu varlığı savaşta kullandığını ve personellerin maaşlarını ödemediğini dile getiren Mihlafi, bu durumun devlet personellerinin maaşlarının sağlıklı bir şekilde dağıtılamamasının önündeki en büyük engel olduğuna dikkat çekerek, Yemen Meşru Hükümeti’nin 2018 yılı için 12 ilde devlet personellerin maaşlarının ödenmesini de içeren bir bütçe belirlediğini ifade etti.

Hükümetin, BM görevlilerinin çalışmaları için gerekli bütün kolaylıkları sağlayacağını belirten Mihlafi, BM ve kurumlarının Yemen halkına insani yardım ulaştırmak için sarf ettiği çabaları takdirle karşıladığını sözlerine ekledi.

Resmi kaynakların verdiği bilgiye göre, Mihlafi, BM İnsani İşler Yemen Koordinatörü Grandi ile gerçekleştirdiği toplantıda, ayrıca, insani yardımların dağıtılmasında şeffaf mekanizmaların kurulması için Yemen Meşru Hükümeti ve BM arasında daha güçlü bir koordinasyona ihtiyaç duyulduğunu iletti.

Hükümetin, BM’in önceki Yemen İnsani Koordinatörü’ne yönelik suçlamalarına da değinen Mihlafi, göreve yeni gelen Grandi’den Husilerin insani yardım kafilelerini alıkoyma, yardımlara el koyma, BM personellerini tehdit etme ve BM tarafından gönderilen insani yardımları korsan çarşılarda satma gibi uygulamalarına karşı sağlam ve ısrarlı bir tavır takınmasını talep etti.

Buna karşılık Grandi de Yemen halkının karşı karşıya kaldığı insani krizin aşılması için bütün gücüyle çalışacağını vurgulayarak, “Öncelikli konularımız var. Yemen’de daha önce görülen veba salgınının yeniden görülmesinin önüne geçilmesine büyük önem vermek durumundayız” ifadelerini kullandı.

Hükümetin taleplerine de değinen Grandi, yapılacak çalışmaların planlanması hususunda Meşru Hükümet ile koordinasyon halinde çalışacağını ve hükümetin görüşlerini göz önüne alarak çalışmalarını sürdüreceğini vurguladı.

Grandi, 1994 yılından beri BM’de çeşitli görevlerde bulundu

BM tarafından İnsani İşler Yemen Koordinatörlüğü görevine getirilen Liz Grandi, 1994 yılından bu yana insani işler alanında BM’de önemli görevler üstlenmişti.

Daha önce BM’nin Hindistan’daki kalkınma programının temsilciliğini yürüten Grandi, son olarak, 3 yıl boyunca BM İnsani İşler Irak Koordinatörlüğü görevinde bulunmuştu.

Ermenistan, Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filistin, Güney Sudan, Sudan, Tacikistan ve Doğu Timur gibi bölgelerde de BM’yi çeşitli görevlerde temsil eden Grandi, bir çok kez de BM Barışı Koruma Heyetleri’nde bulunmuştu.

Grandi Sana’ya gidecek

Öte yandan, Şarku’l Avsat’a bilgi veren Yemen’in başkenti Sana’daki uluslararası havalimanı kaynaklarının bildirdiğine göre, BM İnsani İşler Koordinatörü Liz Grandi, yeni görevine başlamak üzere, bugün, Husilerin kontrolündeki başkent Sana’ya gidecek.

Grandi’nin Sana’da görev planlamasını paylaşmak ve kontrolleri altındaki bölgelerde kolaylık sağlamalarını talep etmek üzere Husi liderlerle toplantılar düzenlemesi bekleniyor.