Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, Yemen istişarelerini yeniden başlatmak istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Kasım ayına girilmesi ile birlikte Yemen istişarelerini yeniden başlatmayı umuyor.

Husiler, Griffiths’in 2018 yılında göreve başlamasından bu yana ilk kez çağrıda bulunduğu 6 Eylül’deki ilk istişareye heyetlerini göndermemiş ve birtakım şartlar öne sürerek müzakerelerin başarısız olmasına sebep olmuşlardı.

Griffiths, istişarelerin Yemen hükümeti ile Husi militanları arasında gerçekleşeceğini belirtirken, Şarku’l Avsat’a konuşan Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, Yemen hükümetinin Kasım ayında gerçekleşecek olan istişarelere yönelik davet alıp almadığına ilişkin olarak, “Henüz değil” yorumunu yaptı.

Halid el-Yemani, “Elçi, Husilerin katılımını sağlamak, barış taahhütlerinden kaçınmamak ve güvenceler sunmakla yükümlüdür. Hükümet, özel elçinin çabalarıyla prensipte uyuşuyor ve güven inşa etme tedbirlerini tartışmak için Husileri müzakere masasına getirme çabalarını destekliyor” dedi.

Ekonomi vurgusu

Griffiths, dün Birleşik Arap Emirlikleri’nde Reuters ile yaptığı bir röportajda, Yemen’deki insani krizi çözmenin en iyi yolunun ekonomi reformu olduğunu vurguladı ve bu sebeple yerel para biriminin (riyal) değer kaybetmesi meselesinin en önemli uluslararası önceliklerin başında geldiğini belirtti.

Griffiths, “BM, riyalin değer kaybına son vermeye ve ekonomiye olan güveni yeniden tesis etmeye yönelik bir acil durum planını tartışıyor. Böyle bir ana plana duyulan ihtiyaç hakkında konuşuyoruz. Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Birleşmiş Milletler kuruluşları, Körfez ve Yemen hükümeti bunları görüşmek üzere toplanabilir. Bence, Yemen ekonomisine para enjekte etme hususunda daima Suudi cömertliğine dayanmamalıyız” dedi.

Reuters’in aktardığına göre Griffiths, BM ve IMF’nin ‘Yemen Merkez Bankası’nın şubelerini birleştirmek ve iki hafta boyunca çalışmaların siyasileştirilmesini önlemek için çalıştıklarını’ açıkladı.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Halid el-Yemani, “Ekonomik durumun bozulmasıyla yüzleşmek önemlidir. Husiler cephede yaşadıkları yenilgiden sonra, ekonomik cepheye sığındılar” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’dan Yemen’e 200 milyon dolar

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan’a göre, Yemen’in en büyük bağışçısı Suudi Arabistan, dün Yemen Merkez Bankası hesabına 200 milyon dolar yatırdı. Muhammed el-Cedan bu yardımın, Suudi Kralı Selman bin Abdulaziz’in, finansal durumunu desteklemek için Yemen Merkez Bankası’na yönelik yapmış olduğu bir girişim olduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, el-Cedan, en son yapılan bağış ile birlikte Yemen Merkez Bankası’na toplamda 3 milyar dolar yardım yapıldığını kaydetti. El Cedan söz konusu yardımların, Riyad’ın Yemen’i destekleme politikasını sürdürmesi, Yemen ekonomisini istikrarlı hale getirme konusundaki kararlılığı ve Yemen halkının yararına olacak şekilde paranın değerinin arttırılması kapsamında geldiğini belirtti.

Muhammed el-Cedan, bu mevduatların Yemen Merkez Bankası’nın mali durumunu güçlendirmeye ve Yemen riyali üzerindeki baskıyı hafifletip döviz kurunda daha fazla istikrar edilmesine katkı sağlayacağına atıfta bulundu.

Griffiths, Gargaş ile görüştü

BM elçisi, dün Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş ile Abu Dabi’de bir araya geldi. BAE resmi ajansı WAM’ın haberine göre, toplantıda, siyasi istişarelerin yeniden başlatılması gerektiği ve Yemen halkının daha fazla acı çekmesinin önüne geçilmesi için politik bir çözüme ulaşılmasının önemi vurgulandı.

Toplantıda, Yemen’deki insani durum ve zorlu yaşam koşullarından nasıl çıkılacağı hususunda görüş alışverişinde bulunulurken, Yemen halkının maruz kaldığı kötü ekonomik şartların üstesinden nasıl gelineceği hususu tartışıldı.

AFP tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Griffiths, Yemen’deki Güney Hareketi’nin Siyasi Geçiş Konseyi Başkanı Aydarus ez-Zubeydi ile bir araya geldi. Açıklamanın devamında, “BM özel elçisinin müzakereleri canlandırmaya yönelik çabaları ve önümüzdeki istişarelere Siyasi Geçiş Konseyi’ni temsilen Güney Hareketi’nin katılımı” hakkında görüşmelerde bulunulduğu kaydedildi.