Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, GHK yetkilileri ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Husi milisler tarafından kontrol edilen Sana ve diğer bölgelerde Genel Halk Kongresi (GHK) Parti merkezlerine yönelik saldırılar devam ederken, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen’deki mevcut partilerle müzakerelere yeniden başlama yolunda GHK’nın bağımsız rolüne vurgu yaptı.

Söz konusu durum, BM’nin bölgeye düzenlediği ikinci tur toplantıları kapsamında Griffiths’in dün partideki liderlerle gerçekleştirdiği görüşmeler ışığında gelişti. Yetkili, gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında Sana’yı ziyaret etme planı yaparken, Husi Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Salih el-Samed’in öldürülmesiyle yaşanan karışıklık dolayısıyla söz konusu plan ikinci kez ertelenerek, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a döndü.

GHK liderlerinden ve eski Yemen Dışişleri Bakanı Ebu Bekir el-Kırbi, Twitter hesabı aracılığıyla yayınladığı bir mesajda, Halk Kongresi Partisi’nin bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun partiyi bölme çabalarıyla yüzleşmek veya liderlerinin ve üslerinin birliği sayesinde siyasi çözüme ve barışa katkıda bulunmak için gerekli güveni yeniden kazandığını belirtmişti.

Partiye yakın kaynaklar tarafından aktarılana göre, Griffiths, dün Sultan el-Berkani ve diğer liderlerle birlikte Yemen’deki siyasi çözümü ve Genel Halk Kongresi’nin barışı sağlamadaki rolünü ele aldı.

Kaynaklar, Griffiths’in “partinin barış sürecindeki rolünün ve yapılacak müzakerelere etkin bir şekilde katılımının önemine” vurgu yaptığını belirtti. Belirtilene göre, yetkili, parti içerisinden birleşik ve bağımsız bir heyetin, barış projesinin ve siyasi çözümün oluşturulmasında tam rol oynayacağı üzerinde durdu. Martin Griffiths, parti heyetinin müzakerelerde bağımsız olduğuna dikkati çekti.

BM temsilcisinin gerçekleştirdiği görüşmede, GHK yetkililerinden Abdullah Ahmed Ğanim, Adil el-Şuca, Salih Ebu Avca ve Abdul Kerim Şayif’in de yer aldığını belirten kaynaklar, görüşmede uluslararası kararların uygulanmasının, Yemen’in birliğinin, güvenliğinin, istikrarının korunmasının, komşularıyla barış ve güven içinde yaşamasının önemine vurgu yapıldığını ifade etti.

Aynı şekilde BM’nin önümüzdeki dönemde oynayacağı role dair parti liderlerinin, Griffiths ile “herhangi bir tarafın barış sürecini engellememesi dahilinde barış projesinin tamamlanması” üzerine mutabık kaldığı belirtildi. Zira aktarılana göre, barış seçeneği, uluslararası hukukun ve kararların kaynağı sayılmakta.

Öte yandan Martin Griffiths, Umman’ın başkenti Maskat’ta Husilerin sözcüsü ve bazı Yemenli siyasetçilerle bir araya geldi. Husi Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Salih el-Samed’in öldürülmesiyle yaşanan karışıklık dolayısıyla Sana’ya gerçekleştirmeyi planladığı ziyaretin ikinci kez ertelenmesinden dolayı BM yetkilisi, Maskat görüşmelerinin ardından Riyad’a gitti.

Husi milisler, GHK’nın Sana’daki üs ve liderliğini kapatmaları için çalışırken, aktivist ve yerel kaynaklar da Husiler tarafından kontrol edilen bölgelerdeki parti üslerine atfen bir bildiri yayınladı.

Bildiride, Husilerin menfaatlerine, mallarına ve paralarına el koymasından korkan bir grup zayıf isim dolayısıyla Sadık Ebu Ras başkanlığındaki parti liderliğinin zayıfladığı ifade edildi.

Bildiride ayrıca, Ebu Ras, Hüseyin Hazım, Ali el-Kaisi, Yasir el-Avadi ve Ali Ebu Halika’nın aralarında bulunduğu Sana’daki parti liderlerine ve üslerine de değinilirken, belirttikleri taleplere cevap verilmemesi halinde partiye ihanetle yargılanacakları ifade edildi.