Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, Hudeyde girişimleri için Aden’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in, bugün, Yemen’in batı sahilindeki Hudeyde kentinde yaşanan çatışmaları sonlandırmak ve Husilerin Hudeyde limanını teslim etmek için sürdürdüğü çabaları çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Meşru Hükümet yetkilileri ile görüşmek üzere Yemen’in geçici başkenti Aden’e gelmesi bekleniyor.

Griffiths, Aden’e ulaşmadan önce BM Yemen Özel Temsilciliği’nden bir heyet, Aden’de Hadi ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Hükümet kaynakları, meşru hükümet yetkililerinin, Husilerin Hudeyde’den çekilmesi ve limanı barışçıl olarak teslim etmesini ön görmeyen herhangi bir girişimi kabul etme ihtimalinin uzak olduğunu dile getiriyor. Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani de, önceki gün Sky News’e verdiği röportajda, bu duruma dikkat çekerek, bu konunun müzakere konusu olamayacağını ifade etmişti.

Askeri operasyonları durdurma çabaları

BM Yemen Temsilciliği ofisinden, dün yapılan açıklamada, Griffiths’in Hudeyde’deki askeri operasyonları durdurmaya ve müzakereleri başlatmaya çalıştığı belirtildi. Griffiths’in, Aden’e sunacağı fikirleri daha önce Avrupalı ortaklarıyla da konuştuğu gelen bilgiler arasında.

Bazı Husi liderleri, Hudeyde limanının BM gözetiminde yönetilmesini kabul etse de, çoğunluk, militanların Hudeyde’den çekilmesini ve kentin meşru hükümete teslim edilmesini reddediyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, Griffiths ise Aden’de, meşru hükümete BM gözetiminde ortak bir komite kurulmasını ve kentin bu komite tarafından yönetilmesini teklif edecek.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ise meşru hükümet güçlerinin, Suudi Arabistan önderliğindeki Arap Koalisyonunun desteğiyle Hudeyde operasyonunu sürdürdüğünü ve Husilerin kentten çekilmesini sağlayacak her türlü barışçıl girişimi kabul ettiklerini belirtmişti.

AB’den siyasi çözüm çağrısı

Konuya dair Avrupa Birliği’nden de (AB) bir açıklama geldi. BM Yemen Temsilcisi’nin AB Dışişleri Bakanları ile gerçekleştirdiği toplantı sonrası yayınlanan açıklamada, “Hudeyde’deki sorunun askeri yollarla çözülemeyeceği” ifade edilerek, Griffiths’in siyasi çözüm çabalarına destek verildiği bildirildi.

Griffiths’in Yemen’deki taraflarla ortak hareket etmeye devam ettiğine işaret edilen açıklamada, BM Temsilcisinin başta insani yardımlar ve kalkınma projeleri olmak üzere Yemen’deki her türlü insani girişime destek vermeyi sürdüreceği vurgulandı.

22 milyon Yemenli yardıma muhtaç

Açıklamada, Griffiths ve AB Dışişleri Bakanları arasındaki toplantıda, Yemen’deki son durum ile çatışmaların sürdüğü Hudeyde’ye insani yardım ulaştırma çabalarının ele alındığı belirtilerek, “Yemen nüfusunun yüzde 80’ini oluşturan 22 milyon Yemenli, acil insani yardıma ihtiyaç duyuyor” ifadeleri kullanıldı.

Griffiths’in Yemen’deki barış çabalarına da destek verildiğine işaret edilen açıklamada, Yemen’deki barışın ancak BM ve Yemen’in bütün kesimlerinin katılacağı bir diyalog süreciyle sağlanabileceğinin altı çizildi.

Husiler, daha önce BM gözetiminde İsviçre ve Kuveyt’te gerçekleştirilen diyalog çalışmalarını başarısızlığa uğratmıştı. Gözlemciler, Husilerin darbeyi sonlandırmaya ve 2216 sayılı uluslararası kararı kabul etmeye yanaşmayacağını ifade ediyor.

Yemen Başbakanı Ahmet Abid Bin Dağr, Griffiths’ten önce, dün Aden’e ulaşan BM heyetini karşılayarak, heyet ile bir toplantı gerçekleştirmişti.

Griffiths’in, bugün Aden’e ulaşması beklenirken, ayrılıkçı Güney Yemenli grupların, Aden’de Griffiths’in kullanacağı güzergahta oturma eylemleri düzenleyerek, taleplerinin dikkate alınmasını isteyeceği bildirildi.