Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM Yemen Özel Temsilcisi, Sana’daki çabalarını sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sana’daki kaynaklar, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in yeni bir müzakere turu düzenlenme çabaları, savaşı uzatmaya çalışan Husi milislerin uzlaşmazlığını bir kez daha ortaya koydu.

Şarku’l Avsat’a konuşan yerel kaynaklar, Husi heyet üyelerinin ve liderlerinin, talepleri yerine getirilmediği takdirde BM Temsilcisi’nin Cenevre’de düzenlemeyi planladığı bir sonraki müzakere turuna katılmayı kabul etmediklerini bildirdi.

Husilerin taleplerinin ise ‘Koalisyon’un Hudeyde’ye yönelik askeri operasyonlarını durdurması, Sana havalimanının ticari uçuşlara açılması ve heyetin grup tarafından belirlenen bir uçak aracılığıyla Sana’ya geri dönüşü’ olduğu belirtildi.

Kaynaklara göre, Husi milisler ayrıca, yurt dışına çıkarılacak onlarca yaralının naklinin yanı sıra müzakere heyetinin seyahatini güvence altına almak ve üyelerinin ülkeye geri dönüşünü sağlamak için uluslararası açıdan ek güvencelerin sağlanmasını talep etti.

Kaynaklara göre BM Temsilcisi; Husilerin Dışişleri Bakanı Hişam Şeref ve müzakere heyetinin bazı üyeleriyle, aynı şekilde eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in öldürülmesinden sonra partinin başına geçen Genel Halk Kongresi Partisi lideri Sadık Emin Ebu Ras ve Husilerin ofis müdürü Mehdi Meşat ile bir araya geldi.

Husilerin, Hudeyde’deki askeri operasyonların durdurulması için meşru hükümet ve koalisyona dair taleplerinin karşılanması amacıyla BM Temsilcisine baskı yaptığı belirtildi. Milislerin, bu sayede meşru hükümet tarafından yenilgiye uğratılan saflarını yeniden canlandırmayı hedeflediği kaydedildi.

BM Temsilcisi, varlıklarının bulunmaması nedeniyle ilk turda başarısızlığın yaşanmasının ardından Husilere yeni Cenevre müzakerelerine katılma çağrısında bulundu.

Kaynaklar ise Husilerin, Genel Halk Kongresi Partisi liderlerinin Griffiths ile görüşmesi sırasında taleplerini karşılayacağını umduklarını belirtti.

Öte yandan Husi kaynaklar, Griffiths’in savunma islerinden sorumlu yardımcı Tümgeneral Celal el-Ruveyşan başkanlığında bir heyetle de bir araya geldiğini duyurdu. Kaynaklara göre Griffiths, bir uzlaşıya varmak ve Husiler ile meşru hükümet arasında güven inşa etmek için çalışmaların sürdürülebileceğine dair inancını dile getirdi. Güven oluşturma çerçevesinde karşılıklı sunulan taleplerin ise ‘mahkum ve esirler dosyası, insani yardımlara erişim, Sana havalimanının açılması ve devlet çalışanlarının maaşlarının ödenmesi’ olduğu ifade edildi.
Diğer taraftan kaynakların aktardığına göre Husiler, BM Temsilcisinin çabalarıyla eş zamanlı olarak Sana’da ve kontrolündeki diğer alanlarda ciddi bir yakıt krizine neden oldu. Krize ise çeşitli deniz sevkiyatlarının devam etmesine rağmen Hudeyde’de askeri operasyonların varlığının neden olduğu belirtildi.

Aynı şekilde Sana’daki Halk Kongresi Partisi liderlerine yakın kaynaklara göre Martin Griffiths ve yardımcısı Muin Şerim, Sadık Emin Ebu Ras liderliğindeki bir heyet ile görüşmede bulundu. Kaynaklar, Ebu Ras’ın görüşme sırasında ülkedeki insani yönlere odaklandığını duyurdu. Bu çerçevede yetkili, Husiler tarafından tetiklenen ağır yakıt krizinin yanı sıra, ulusal para biriminin diğer para birimleri karşısındaki gerilemesine dikkati çekti.

Ebu Ras, milislerin kontrolündeki bölgelerde çalışanlara yönelik maaş meselesinin de düzenlenecek herhangi bir müzakerenin öncelikleri arasında yer alması gerektiğini söyledi.

Husi milisler, kazanılan büyük çaplı mali gelirlere rağmen Merkez Bankası’nın Aden’e devredilmesiyle birlikte en az iki yıldan bu yana kontrol ettikleri bölgelerde hükümet çalışanlarının maaşlarını ödemeyi durdurdu.

Milisler, aynı şekilde Hudeyde şehrinin ve limanının meşru hükümete teslim edilmesini reddederken tüm çalışanların maaşlarının da meşru hükümet tarafından ödenmesini gerekli görüyor.

Diğer taraftan gözlemciler, Griffiths’in ziyareti sırasında Cenevre’deki müzakere turları için açık onay almak amacıyla telekonferans aracılığıyla Husi liderle bir araya geldiğini duyurdu.

Birçok gözlemci, savaş cephelerine yeni unsur almaya devam ettiği müddetçe, İran yanlısı grubun ilgili uluslararası kararlar uyarınca darbeyi sona erdirmek için bir çözüm bulma konusundaki ciddiyetinden şüphe duyuyor.

Husiler, meşru hükümetin savaş sayfasını kapatma, devlet kurumlarını yeniden gözden geçirme, Körfez Girişimi ve yürütme mekanizması uyarınca geçiş sürecini tamamlama konusundaki önemli tavizlerine rağmen, önceki müzakere turlarında siyasi bir çözüme ulaşmak üzere birden fazla fırsatı geri çevirdi. Bu bağlamda meşru hükümet, Husileri ‘İran’ın bölgedeki planlarını hayata geçirmek için Tahran’dan talimat alıp kendi kararlarını vermemek’ ile suçluyor.