Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM yetkilisinden Boko Haram açıklaması: Mücadele yıllar sürebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Batı Afrika BM Genel Sekreterliği Özel Temsilcisi Muhammed bin Şimbas, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada “Boko Haram örgütünün tamamen ortadan kaldırılması, son zamanlarda bu militan grubun karşılaştığı askeri yenilgilere rağmen yıllar sürecektir” dedi.

Özel Temsilci yaptığı açıklamada, “Şu anda gördüğümüz şey, Boko Haram’ın uluslararası terörizmin bir ayağı olduğu gerçeğidir. Boko Haram’ın direniş grubu olduğu ortaya çıkmıştır. Ortadan kaldırılması ise belli bir vakit alacaktır” ifadelerini kullandı.

“Zafer elde ettiğimiz söylenemez”

Aşırıcı grubun tamamen hezimete uğramadığının altını çizen Muhammed bin Şimbas, “Nijerya’nın kuzeydoğusunda halen varlıklarını sürdürebilirler. Tamamen bir zafer elde ettiğimizi söyleyemeyiz” açıklamasını yaparken Boko Haram ile mücadele eden 4 ülkenin askeri birliklerinin başarısına da vurgu yaptı.

4 ülkeden önemli zirve

AFP’nin edindiği bilgiye göre, Nijerya, Nijer, Çad ve Kamerun’un Çad gölü sınırında katıldığı zirvede, bölgesel işbirliği, bilinçlendirme, sürdürülebilir kalkınma ve barışın desteklenmesi gibi konuların görüşüldüğü öğrenildi. Bu 4 ülkenin askeri birlikleri 2015’ten bu yana Boko Haram ile mücadele ediyor.

Binlerce kişi hayatını kaybetti

2009 yılından bu yana Çad gölü yakınındaki çatışmalarda, 20 binden fazla insan hayatını kaybederken 2.6 milyon kişide göç etmek zorunda kaldı.