Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM Yüksek Komiseri Hüseyin: İkinci bir görev için aday olmayacağım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, “Mevcut jeopolitik koşullar göz önüne alındığında” gelecek yıl ikinci bir görev için aday olmayacağını açıkladı.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) naklettiğine göre Hüseyin, ekibine gönderdiği e-posta’da “Önümüzde ki 4 yıl boyunca ikinci görev için aday olmamaya karar verdim. Eğer mevcut jeopolitik şartlara göre bunu yaparsam diz çöküp yalvararak bağımsız sesimi kısmam gerekebilir” yazdığı belirtildi.

Hüseyin, BM Genel Sekreteri tarafından 16 Haziran 2014 tarihli Genel Kurul kararını takiben atanarak 1 Eylül 2014’de BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevini üstlenmişti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Hüseyin’in bu görevi üstlenen ilk Asyalı Arap Müslüman olmanın yanı sıra atanan yedinci kişi olduğu vurgulandı.

Hüseyin, geçtiğimiz günlerde Müslüman Arakanlı (Rohingya) azınlığına karşı yapılan ordu hamlesini kınayarak sert bir dille eleştirmişti. Soykırım ihtimali olabileceğini vurgulamıştı.

BM Komiseri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya yönelik kararında çıkan çatışmalarda İsrail ordusunun tekerlekli sandalyede oturan bir Filistinliyi öldürmesini de kınamıştı.