Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM Yüksek Komiseri’den İran rejimine şiddet uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri (OHCHR) Prens Zeyd bin Raad el- Hüseyni, İran’ın göstericilerin ifade özgürlüğüne haklarına saygı göstermesi ve şiddet uygulamaması gerektiğini belirtti.

İran güvenlik güçlerini ‘protestoculara karşı orantılı ve uluslararası hukuka uygun şekilde muamele etmeye’ çağıran BM Yüksek Komiseri, İran’a, protesto gösterileri sırasında yaşanan ölümler ve yaralanmalar için bağımsız bir soruşturma yürütülmesi için çağrıda bulundu.

2009’da Tahran’da yaşanan şiddet olayları tekrarlanmamalı

Aralarında 11 yaşında bir çocuğunda bulunduğu 20’den fazla kişi öldürüldüğünü ifade eden Hüseyni, yüzlerce kişinin de tutuklandığını belirtti. İran yetkililerinin 2009’da olduğu gibi eylemlerinde şiddet döngüsün yol açmamasına dikkat etmesi gerektiği vurgulayan BM Yüksek Komiseri, İran yetkililerinin söz konusu durumun tekrarlanmaması içim gereken adımları atmaya çağırdı.

İfade özgürlüğüne saygı duyulmalı

Meydana gelen şiddet olaylarının kapsamlı, bağımsız ve tarafsız bir ekip soruşturulması gerektiğinin ifade eden Hüseyni, protestoların İran vatandaşlarının hakkı olduğunu, ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarına saygı duyarak, kulak verilmesi ve arttırdıkları sorunları diyalog yoluyla çözmeleri gerektiğini vurguladı.

Yüksek Komiser, İran yetkililerini, özgürlükleri gelişigüzel bir şekilde ellerinden alınan ve ya barışçıl yollarla protesto haklarını kullanma ve görüşlerini ifade etmeleri nedeniyle alıkonulan İranlıları serbest bırakmaya çağırdı.