Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’de diplomatlar arasında Küba krizi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York/Şarku’l Avsat

ABD’nin BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde, Havana’nın itirazına rağmen Küba’daki 130 siyasi tutukluyla ilgili düzenlediği toplantısında ABD’li diplomat Kelley Currie konuşma yaptığı sırada 15 diplomatın tepkisiyle karşılaştı. Masalara vurup slogan atan diplomatlar nedeniyle güvenlik görevlileri çağrıldı.

Diplomatların çıkardığı gürültü yüzünden sesini salona duyuramayan Currie, güvenlik görevlilerinden olaya müdahale etmesini ve 15 diplomatın dışarı çıkarılmasını istedi.

Currie gazetecilere yaptığı açıklamada, meslek hayatı boyunca böyle bir davranışla karşılaşmadığını belirterek, protestocuların çoğunun Kübalı diplomat olduğunu söyledi.

BM’nin Küba Büyükelçisi Rodriguez Camejo, bu olayın ‘yalan argümanlara dayanan politik bir komedi’ olduğunu söyleyerek, ABD’li diplomatların, Kübalı diplomatların salona girişini engellemeye çalışmasını kınadı.

Küba sürekli olarak ellerinde siyasi tutukluların bulunduğunu reddediyor. Küba Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD hükümetinin Küba’yı eleştirecek ahlaki yetkisi yok” diyerek, 1962’den bu yana uyguladığı ekonomik yaptırımları sürdürmek ve güçlendirmek için bahaneleri reddettiğini açıkladı. Küba Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, BM kuruluşlarının bir kez daha kalesi kullanmak istediğini belirterek, ilgili acil ve incelikli soruşturma başlatmasını talep etti.

Bu haftanın başında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, BM tesislerinin kurallarına aykırı olarak kullanıldığını içeren bir mektup göndererek toplantının iptal edilmesini talep etmiş, fakat bu talebi kabul edilmemişti. Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Genel Sekreteri Luis Almagro ve eski Kübalı tutuklu Alejandro González Raga da toplantıya katıldı. Küba Büyükelçisi Raga’nın toplantıya katılmasını kınadı.

Göstericiler, konuşma yapıldığı sırada masalara vurarak “Almagro dışarı!”, “Küba’ya evet, kuşatmaya hayır”, “Özgür toplantı, ifade özgürlüğü” sloganları attı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric bu toplantı hakkında sorulan bir soruya yanıt olarak, “Üye devletlerin önerdiği toplantılar BM’nin amaç ve ilkelerine uygun olmalı, ticari gaye taşımamalıdır” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada “Ekonomik ve sosyal konular için tahsis edilen bir salonda ‘Neden tutuklandılar’ sloganı altında düzenlenen toplantı, Küba’daki siyasi tutukluların serbest bırakılması için bir kampanya başlatmayı hedefliyor. Küba hükümeti tarafından tutuklanan yaklaşık 130 mahkum rejimin baskıcı niteliğinin açık bir göstergesidir” ifadelerine yer verildi.