Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’de terörle mücadele ofisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suud ve Emirlikler BM’de terörle mücadele ofisi kurulmasını hoş karşıladı. Ofis ile yardımlaşmaya hazır olduklarını, uluslararası terörü ortadan kaldırmak için uluslararası tedbirlere destek olacaklarını vurguladılar.

Suud temsilcisi Abdullah El-Muallimi, BM’nin açtığı ofisin terörle mücadeleyi ve kaynaklarını kurutmayı hedeflediğini söyledi.

El-Muallimi, Riyad’ın 110 milyon dolar sunarak BM terörle mücadele ofisini desteklemeye devam edeceğini vurguladı. Ofisin terörle mücadele kuvvetlendirme ve üye devletlere yardım etme rolünü üstlendiğini ekledi.

Elçi Abdullah El-Muallimi kamuoyu önünde yaptığı konuşmasında BM terörle mücadele faaliyetlerinin çok büyük bir öneme sahip olduğunu, bu yolda devletlerarası toplu çalışma, koordinasyon ve yardımlaşmanın olması gerektiğini vurguladı. Muallimi, terörle mücadele ofisi başkanı elçi Vladimir Fornov’a yeni işinde başarılar diledi.

Diğer yandan BM nezdinde Emirlikler heyet işleri sorumlusu Ahmet El-Mahmut bugünkü uluslararası toplumun terör örgütlerini destekleyen veya finanse eden her kese karşı çalışma ile geçirilen vakitten daha fazlasına ihtiyacı olduğunu vurguladı. BM çeşitli oluşumları ve devletler arası yardımlaşmayı kuvvetlendirmekte terörle mücadele için BM ofisi kapasitesine güvenen Emirlikler terörle mücadele ile bağlantısı olan uluslararası kuruluşlar ile yardımlaşmayı kuvvetlendirmeye yönelik çalışmayı koruma yaklaşımları üzerine yoğunlaşma ve terörle mücadele için BM küresel stratejilerini uygulamak üzere ofisi teşvik ediyor.

El-Mahmut, Müslüman Arap devletlerden ABD’ye kadar 55 den fazla ülkenin katılımı ile geçtiğimiz mayıs ayında imzalanan tarihi Riyad Zirvesi çıkarımlarını hatırlatarak, terör ve radikalizmle mücadelede hiçbir devletin kendi ekseninde çalışmakla güç yetiremeyeceğini vurguladı.

Al-Mahmut uluslararası toplumun radikallerin asker toplamak için kullandığı yeni yollar ile mücadele için yöntemler geliştirmesi gerektiğinin üstünde durdu. Yaşları 25’in altında olan Arap toplumlarının yaklaşık yüzde 50 sine işaret ederek, gençlere fırsat tanınmasının önemine dikkat çekti. Radikal cemaatlere maruz kalmamaları için, toplumlarımızın kurulmasında bu gençlerin katılımına yoğunlaşmamız gerekiyor.

El-Mahmut radikaller ve terör gruplarıyla mücadele için başlıca tedbirlerden birinin kadını güçlendirmek olduğunu söyledi. DAEŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadele için bölgesel ve uluslararası ortaklardan oluşan bir toplum ile çalışmaya istekli olduklarına işaret ederek, yerel ve uluslararası düzeyde terörle mücadelede Emirliklerin sarf ettiği diğer birçok çabayı dile getirdi.