Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’deki Arap temsilcilerden Nikki Haley’e eleştiri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler’deki (BM) Arap temsilcileri, Arap devletlerinden Filistin halkına sağladığı destek konusunda ABD’li mevkidaşları Nikki Haley’in eleştirilerini reddetti. Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, Suudi Arabistan temsilcisi tarafından ortaya koyulan istatiksel rakamlara atıfta bulunurken, son 20 yılda Filistinlilere 6 milyar dolardan fazla yardımda bulunduklarını ifade etti.

Temsilciler, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) “Filistin meselesi de dahil olmak üzere Ortadoğu’daki durum” konusunda düzenlediği bir toplantı sırasında açıklamada bulundu. BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, işgal altındaki Filistin topraklarında kötüleşen insani kriz ve Gazze’de İsrail- Hamas arasında “ölümcül şiddet olaylarının artma olasılığına” dair uyarıda bulundu. Mladenov, uluslararası ve bölgesel çabaların gerginliği yatıştırmaya ve İsrail- Hamas arasında Gazze Şeridi’nde yaşanan yıkımları önlemeye katkı sağladığını ifade etti. Yetkili ayrıca, başka bir çatışmayı önlemek için kolektif çabaları hızlandırmanın, Filistin, İsrail, Mısır yönetimleri ve BM arasındaki koordinasyonun güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı. BM Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) ise 2018 yılına dair faaliyetlerin desteklenmesi için 217 milyar dolara ihtiyaç duyan mali krize dikkati çekti.

Öte yandan İsrail’in BM Temsilcisi Danny Danon, “İsrail; Suriye, Gazze veya güvenliğimizi tehdit eden herhangi bir düşman tarafından egemenliğimizin ihlal edilmesine izin vermeyecek” dedi. Danon, “İsrail, İsrail hava sahasına girmesinin ardından bir Suriye savaş uçağını düşürdü” ifadelerini kullandı. Hamas’ı Lübnan Hizbullah’ı ile eğitim yürütmekle suçlayan İsrailli yetkili, tüm bunların İran tarafından da desteklendiğini belirtti.

Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur yaptığı açıklamada, “ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından açıklanması beklenen barış planı, Filistinli mülteciler konusunu uzak tutuyor” dedi. ABD’nin UNRWA’ya sağladığı mali yardımı azalttığına dikkati çeken Mansur, bu durumun Filistinli mültecilere yönelik yürütülen rolün çökmesine yol açacağını vurguladı. ABD Temsilcisini “İsraillilerden daha İsrailli” olarak nitelendiren Riyad Mansur, “Bir barış planı olup olmadığını bilmiyorum. Bir teklifleri olduğunu söylediler, Devlet Başkanı Mahmud Abbas da henüz sunulmayan bir şeyle meşgul olmayacağını ifade etti” dedi. Filistin gözlemcisi ABD’nin “büyükelçiliği Kudüs’e taşıyacaklarını ilan etmesiyle” 6 Aralık’tan bu yana barış sürecindeki arabuluculuk rolünü kaybettiğini ifade etti. Uluslararası forumlarda Washington’un maruz kaldığı “diplomatik yenilgiye dikkati çeken Mansur, Filistinlilerin İsrail işgalinden kurtulmak için kolektif bir uluslararası yaklaşım aradıklarını vurguladı.

Şarku’l Avsat Gazetesi’nin edindiği bilgiye göre ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, bölge devletlerinin binlerce kilometre uzakta konuşma yapmak yerine Filistin halkına etkili bir şekilde yardım etme zamanlarının geldiğini vurguladı. Haley, “Filistinli gruplar arasında (barış için vazgeçilmek durum olan) uzlaşı sağlaması gereken Arap ülkeleri nerede? Hamas terörünü kınayan Arap ülkeleri nerede?” şeklinde konuştu. ABD’li temsilci ayrıca, Washington’un UNRWA’ya mali yardımlarının yanı sıra Filistinlilere geçtiğimiz yıl 300 milyon dolar değerinde doğrudan bir yardım sağladığını belirtti. ABD’nin 1993 yılından bu yana Filistinlilere 6 milyar dolardan fazla yardım yaptığını da söyleyen Haley, “Arap ülkeleri, ki bunların bir kısmı zengin ülkeler, Filistinlilere ne kadar yardım yaptı? ABD’nin yaptıklarına kıyasla hiç” dedi. Nikki Haley ayrıca, “Durumundan gerçekten endişe duyduğumuz Filistin halkına yardım etmenin yollarını aramaya devam ediyoruz ama aptal da değiliz. Elimizi dostluk ve cömertlikle uzattıysak ısırılmasını da beklemeyiz” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre ise, ABD’ye UNRWA’nın fonlarıyla ilgili olarak “bu hayati konuya dair sorumluluklarını ve yükümlülüklerini yerine getirme” çağrısı yaptı.

Aynı şekilde Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyansky, “Tek çözüm, iki taraf arasında doğrudan bir diyalogda yatıyor” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Rusya’da bir zirve düzenlenmesi yönündeki önerisini hatırlatan Polyansky, Filistinlilerin de bu fikir üzerinde mutabık kalacağını ifade etti.

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah bin Yahya el-Muallimi de “İsrail, son zamanlarda işgal altındaki topraklarda etnik temizlik uygulamalarının önünü açan Yahudi Ulus Devlet Yasası ile son derece kötü bir ırkçı yasayla karşımıza çıktı” diyerek Filistin halkının uluslararası korumaya ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Suudi Arabistan’ın “devam eden İsrail ihlallerini kınadığını, İsrail’in yasadışı tüm politika uygulama ve planlarını reddettiğini” belirtti. UNRWA’ya dikkati çeken el-Muallimi, kuruluşun şiddetli kaynak sıkıntısı çektiğini ifade etti. Yetkili, “Bir Filistin meselesi vardı ve hala devam ediyor. Suudi Arabistan bu meseleyi sürdürecek” şeklinde konuştu. Ülkesinin UNRWA’ya acil bir şekilde 50 milyon dolar yardım sağladığını söyleyen el-Muallimi, ABD temsilcisine de dolaylı olarak “Suudi Arabistan, son 20 yılda UNRWA’ya yaklaşık 1 milyar dolar yardımda bulundu. Son 20 yılda Filistin halkına kalkınma, insani ve gıda kapsamında 6 milyardan fazla destek sağlandı” dedi.

Suudi Arabistanlı yetkili ayrıca, “Esed rejiminin, yandaşlarını zafere çağırmak için masum çocukların bedenleri, erkeklerin kafatasları, kadın ve yaşlıların cesetleri üzerinde oturduğuna” dikkati çekerken, durumu “utanç verici” olarak nitelendirdi. El-Muallimi, “Yemenlileri kurtarmak, Tahran destekli Husi milislerin ellerini Yemen’den uzaklaştırmakla mümkün” dedi. Abdullah bin Yahya el-Muallimi ayrıca, “İran rejimi, 1979 yılında Humeyni’nin devriminden bu yana istikrarsızlık dolayısıyla acı çeken Ortadoğu’da bölünme, kaos, güvenlik ve istikrar tehdidi oluşturmak için çok sayıda mali, bilimsel ve askeri kaynak kullanıyor” ifadelerini kullanırken, BMGK’ya da İran’a “yeter” deme çağrısı yaptı.

Öte yandan Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Mansur, Haley’in “Suudi Arabistan da dahil, Körfez ülkeleri gibi ABD’nin yakın müttefiklerini küçümsediğini” belirtti. “ABD’liler, barış planını tamamlamak üzere olduklarını söylemeye devam ediyor” diyen Riyad Mansur, plan sunulmadan önce konuya dair pazarlık yapmayacaklarını vurguladı.

Diğer taraftan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) BM Temsilcisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “2017 yılında BAE’nin UNRWA’ya sağladığı toplam yardım miktarı, 26,7 milyon dolar. Aynı şekilde 2017 yılı boyunca Filistinlilere de 98,7 milyon dolarlık yardım sağlandı” ifadelerine yer verildi.

BAE’nin BM Temsilcisi Lana Nusseibeh, BAE’nin 2018 yılı başından bu yana UNRWA için 50 milyar doların yanı sıra, 75 milyon dolarlık ek yardım sözü verdiğini vurguladı.