Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’den 2018’de 22.5 milyar dolarlık insani yardım çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM), 2018’de çatışma ve afetlerden zarar gören insanlar için 22.5 milyar dolarlık rekor bir insani yardım çağrısında bulundu.

BM misyonları ve diğer insani yardım örgütleri tarafından başlatılan küresel yardım çağrısı ile 91 milyonu hayati risk altında olmak üzere, 136 milyondan fazla insana yardım etmek için para toplanması amaçlanıyor.

Tahminlere göre, dünyada uluslararası yardıma ihtiyaç duyacak insan sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 5’lik bir artış gösterecek.

“Her zamankinden daha fazla insan yardıma ihtiyaç duyacak”

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, çağrıya yönelik yaptığı açıklamada, “Her zamankinden daha fazla insan yardımımıza ihtiyaç duyacak” ifadelerini kullandı.

Kuraklık ve sel gibi doğal afetlerin insani yardım ihtiyaçlarını artırmaya devam etmesi bekleniyor. Ancak Lowcock, çatışmalar ve özellikle uzun süredir devam eden krizlerin, 2018 yılındaki insani yardımların başlıca ihtiyaç alanı olmaya devam edeceğini söyledi.

Gelecek yıl için gereken fonların üçte birinden fazlasının ayrılacağı kanlı Suriye çatışmalarından kaynaklanan ihtiyaçlara cevap vermek için 7,66 milyar dolarlık yardım çağrısında bulunuldu. Mart 2011’den beri 340 binden fazla insanın ölümüne ve milyonlarca insanın evlerini terk etmesine sebep olan savaşın yaralarının sarılabilmesi için 3,5 milyar dolarlık yardıma ihtiyaç duyuluyor.

BM, komşu ülkelerde yaşayan 5.3 milyon Suriyeli mültecinin, artan ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 4.6 milyar dolarlık yardım çağrısında bulundu.

Diğer acil yardıma ihtiyaç duyulan krizler arasında, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Somali, Sudan ve Nijerya bulunuyor.

Öte yandan olumlu bir gelişme olarak BM, Afganistan, Etiyopya, Irak ve Ukrayna dahil olmak üzere bazı ülkelerde insani ihtiyaçların hâlâ yüksek olmasına rağmen çok azaldığını söyledi. Ancak bununla birlikte Burundi, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya gibi ülkelerde ihtiyaçların ‘önemli ölçüde’ arttığı uyarısında bulundu.

BM tarafından çağrı yapılan insani yardım rakamının, geçtiğimiz yıl ihtiyaç duyulan 22.2 milyar dolardan yüzde 1 oranında daha yüksek.

Ancak tüm bu parayı elde etme şansı zayıf. Geçtiğimiz yıl bağışçılar, ihtiyaç duyulanın yarısını karşılayabildi. Dünya çapında sadece 13 milyar euroluk bir yardım toplanabildi.