Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’den 900 bin mülteci hazırlığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus kuvvetlerinin yanı sıra İran milisleri tarafından da desteklenen Esed rejim güçleri ile muhalif gruplar arasında çatışma çıkacağına dair yaşanan korku nedeniyle İdlib’den kaçışlar artarken, neredeyse kesin olarak görülen İdlib operasyonu için de geri sayım devam ediyor.

BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, rejimin operasyonları nedeniyle 1-12 Eylül tarihleri arasında 38 bin 300 sivilin İdlib’ten kaçtığını bildirerek, bombardımanın son iki gün boyunca azalması nedeniyle yerinden edilen bu sivillerin yaklaşık 4 bin 500’ünün evlerine geri döndüğünü söyledi.

İdlib’de sivillere yönelik en kötü senaryoya karşı hazırlık yaptıklarını anlatan Moumtzis, olası büyük bir saldırıda 900 bin sivilin yerinden edileceğini tahmin ettiklerini söyleyerek, “Olası bir saldırıda bölgeyi terk edecek 900 bin kişiye yardımda bulunmak için hazırlık planımızı yaptık” dedi.

Moumtzis’in bu açıklaması, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İdlib’e yönelik askeri saldırıdan vazgeçilmesi yönünde yaptığı çağrının ardından geldi.

Guterres’den 3 garantör ülkeye çağrı

Guterres, dün BM Genel Merkezi’nde gazetecilere açıklamasında, “İdlib’deki mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını ve teröristlerin varlığına müsaade edilemeyeceğini anlıyorum. Fakat terörle mücadele ederken uluslararası yükümlülüklerin de unutulmaması gerek. Doğrudan ve dolaylı tüm taraflara, özellikle Türkiye, Rusya ve İran’a olmak üzere üç garantör ülkeye açık bir çağrıda bulunuyorum. İdlib’de savaşı önleme ve sivillerin korunması için hiçbir çabayı boşa çıkarmayın. Uluslararası yasalara saygı duyarak hastaneler gibi en önemli tesisleri koruyun” ifadelerini kullanmıştı.

ABD kimyasal silah konusunda uyardı

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Fox News’a verdiği röportajda, Moskova, Tahran ve Şam’ı kimyasal silah konusunda uyardı.

Haley, “Ruslara, Suriyelilere ve İranlılara söylediğimiz şey şuydu. Sizi kimyasal silah kullanmamanız yönünde 2 kez uyardık. 2 kez bunu kullandınız. ABD Başkanı Donald Trump da 2 kez eyleme geçti. Bizi bir daha test etmeyin. Çünkü koşulların onların çok aleyhine olduğunu düşünüyorum” diyerek, İdlib’de sivillere yönelik herhangi bir saldırıya yanıt vereceklerine vurgu yaptı.