Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’den Husi füzelerine kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarku’l Avsat’ın uluslararası bir kaynaktan aldığı bilgiye göre, göreve yeni başlayan BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, önümüzdeki hafta bölgeye ilk turunu düzenleyecek.

Griffiths’in bu gezisi 3 Nisan’da İsviçre’de yapılacak bağış konferansına katılmadan önce Yemen, Suudi Arabistan, BAE ve diğer ülkelerine olacak.

Bu gezi, BMGK başkanlığının milislerinin silahlandırılmasını yasaklayan uluslararası kararları uygulanmasına dikkat çekerek Husilerin silah, füze ve mayınlarını eleştirdiği bir vasatta geldi.

Suudi Arabistan Yemen Büyükelçisi, İnsani Operasyonlar Merkezi “Esnad” ın Yürütme Direktörü Muhammed Al Cabir, İran’ın Husilere açık füze ve silah desteğini işaret ederek BM’den silah ambargosu uygulamasını talep etti.

Cabir, Şark’ul Avsat’a “BM’nin yaptığı açıklamada Merkez bankasına desteği de içeren Yemen’e yapılacak insani yardım planının takdir edildiği ve Husilerin sebep olduğu insani krize karşı Koalisyon’un yardımlarının önemine dikkat çekildiğini söyledi. Cabir, söz konusu açıklamada İran’dan deniz tarafından gelecek tehlikelere de işaret edildiğini aktardı.

Şark’ul Avsat gelecek ayın konsey başkanı Newyork’taki Hollanda BM temsilcisi Carl Ostrom’un açıklayacağı en önemli maddeleri 10 Mart’ta yayınlamıştı. Güvenlik Konseyi’nin açıklamasında Yemen’de artan insani krizden duyulan endişe dile getirildikten sonra 22.2 milyon insanın yardıma muhtaç olduğunu bu sayının geçen yıla göre 3.4 milyon artış gösterdiğini vurguladı.

Yapılan açıklamada yoğun yerleşim bölgelerine yapılan bombalamaların artışından duyulan sıkıntı dile getirildi. Bu saldırıların pek çok sivilin ölümüne sebep olduğu ifade edildi.

Yine Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’de yapacağı kapsamlı insani yardım planı, Yemen Merkez Bankası’na 2 milyon dolarlık destek, Muha, Aden ve Muhalla ve Hudeyde limanlarına dört vincin gönderilmesini ve hava koridorunun açılmasını kapsıyor.

4 Kasım ve 14 Aralık 2017’de Husilerin attığı balistik füzeler bir kez daha kınanarak, üye devletlere silah ambargosu konusunda ilgili kararlara uyulması istendi aynı zamanda kargo uçaklarının da denetlenmesi gerekliliğine dikkat çekildi.

Suudi Arabistan BM Daimi temsilcisi Abdullah el- Muallimi, Şark’ul Avsat’a, BM Yemen özel temsilcisi ile yakında bir araya geleceklerini açıkladı ve Suudi Arabistan’ın kendisine destek olarak Yemen hükümetine Koalisyon ülkeleriyle birlikte gücü yettiğince yardım edileceğini vurguladı.

Muallimi, BMGK başkanlığı tarafından İran destekli Husilerin füze saldırılarının kınanırken, Koalisyon’un yardım planının övülmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi. Muallimi açıklamadaki Yemen krizinin çözümü için bahsedilen üçlü mekanizmanın öneminden bahsetti. Bunlar; Körfez inisiyatifi, ulusal diyaloglar ve uygulama mekanizmaları. BMGK’nın Yemen için aldığı 2216 sayılı karara dikkat çeken Muallimi, kararın Yemen’de devam eden Husi şiddetinin eleştirdiğine de dikkat çekti.

Muallimi ülkesine yönelik siber saldırılarla ilgili bir soruya verdiği cevapta “ Uzaydaki siber savaşlar küresel gerçekliğin bir parçası haline geldi. Bu savaşı ABD ve Rusya aynı zamanda Avrupa ile Rusya arasında da görüyoruz” dedi. Suud yetkililerin siber savaşların terör tehdidi olduğunun farkında olduklarını zira İran ve yandaşları tarafından bu alanda saldırıya uğradıklarını söyledi ve ancak bu alanda savunmalarını güçlendirmek ve habis eylemleri yapanların faillerini bulmak için çaba gösterdiklerini sözlerine ekledi. Muallimi uluslararası toplumun da bu saldırılara karşı tavır almasının gerekliliğine dikkat çekerek “soruşturmalar tamamlandığında gereken yapılacaktır” dedi.

Yemenli milletvekili Halid el- Yemani Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada BM’nin dolaylı yoldan da olsa İran’ı kınamasının son derece önemli olduğunu söyledi. Metindeki en büyük hediyenin bölgede istikrarın oluşmasına engel olan Husilere işaret edilmesi olduğuna dikkat çeken milletvekili, uluslararası Kızıl Deniz’de uzun süredir uluslararası seyrüsefere zarar verebilecek balistik füzelerin ve mayınların kullanımının çok açık şekilde uluslararası toplum tarafından vurgulandığını vurguladı.

Yemani BM açıklamasındaki Suudi Arabistan’ın özelikle Kral Selman merkezinin Yemen’de gerçekleştireceği insani yardım planına ve limanların açılması ve insani yardımları gerçekleştirmek üzere hava koridorunun açılmasını övmesine dikkat çekti. Milletvekili, Krallık tarafından 1 milyar dolarlık yardıma ilaveten 500 milyon dolar daha yardım için taahhütte bulunulduğunu, Yemen Merkez Bankasının da 2 milyar dolarla destekleneceğine dikkat çekti.

Yetkili uluslararası toplumun Yemen’deki memurlara maaş ödemek için Husilere baskı kurulması talebinin önemine dikkat çekerek özellikle sağlık, eğitim ve tıp sektöründeki desteğin, çocuklarımızın savaş cephelerine itilmek yerine eğitime devam edebilmeleri için önemli olduğunu belirtti.

İran’ın kendisine yönelik suçlamaları reddetmesine gelince Yemani şunları söyledi: Bu konuda bir takım gelişmeler var. İran başlangıçta Yemen’e müdahalesini reddediyordu. Sonra, barış için harekete geçtiğini göstermeye çalıştı. Bugün ise İran dolaylı olarak Husileri anlaşma masasına oturtmak için baskı yaptığına dair mesajlar veriyor. Bu da aslında İran’ın bölgede ve Yemen’de istikrarı bozan taraf olduğunu kabul ettiği anlamına geliyor. İran’ın bu saçmalığı derhal durdurması ve teröre desteğini sonlandırması gerekiyor.