Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’den İsrail’e ‘Çocukları vurma!’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov önceki gün, İsrail ordusunun Gazze Şeridi sınırlarında barışçıl yürüyüşe katılmaları sırasında iki çocuğu öldürmesinin ardından İsrail’e Filistinli çocukları hedef almayı durdurması çağrısında bulundu.

Mladenov, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, Gazze Şeridi’nde dün İsrail ateşi ile 12 yaşındaki Filistinli bir çocuğun öldürülmesinin korkunç ve trajik olduğunu söyledi ve “Çocuklar hedef değil, birçok çocuk hayatını kaybetti, bunu durdurma ve buna bir son verme zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Mladenov son günlerde, ateşkesin istikrarının sağlanması ve Gazze’deki hayati durumun çözüme kavuşturulması için İsrail ile Hamas arasında bir anlaşmaya varılması konusunda oldukça çaba harcıyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 43 yaşındaki Gazi Ebu Mustafa’nın ve 12 yaşındaki Mecdi el-Satri ile 16 yaşındaki Mümin el-Hemas adlı iki çocuğun, geçtiğimiz Cuma günü İsrail ordusu tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

Mecdi el-Satri’nin annesi, gazetecilere oğlunun sınırdan yaklaşık 500 metre uzakta bulunduğu ve korunaklı noktalarda bulunan askerler için herhangi bir tehlike oluşturmadığı halde bir İsrail keskin nişancısı tarafından vurularak öldürüldüğünü söyledi.

Filistinli bir hemşire ve sağlık görevlisi olan Lamia Ebu Mustafa ise, eşi Gazi’nin herhangi bir tehlike oluşturmadığı halde Han Yunus’un doğusunda onu hedef alan bir keskin nişancı tarafından vurulduğunu söyledi. Kocasının bir ay kadar önce yaralandığını ve değnek kullanmadan yerinden hareket edemediğine işaret etti.

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısına Gazze Şeridi sınırındaki İsrail işgal güçlerinin sivilleri hedef alması ve öldürmesi konusunda soruşturma başlatma çağrısında bulundu.

Merkez, işgal güçlerinin uluslararası kanunları, özellikle de Roma Tüzüğü’nün kurallarını çiğnemesi ve sürekli olarak ihlal etmesi hakkında yeterli bilginin bulunduğunu belirtti. Büyük ihlallerde bulunduklarından şüphelenilen herkesin mutlaka adalete teslim edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Merkez, özellikle barışçıl göstericileri, kadınları ve çocukları kasıtlı olarak öldüren ve yaralayan İsrail işgal güçlerinin bu tutumuna yönelik şiddetli kınamalarını yineledi.

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi öte yandan, sağlık personelinin sürekli olarak hedef alınmasının, yaralılara yardım edilmesini önleme girişimi olduğunu belirterek bu durumun hayatı kasıtlı olarak tehdit etmek veya ağır zarar vermek anlamına geldiğini söyledi. Aynı şekilde kasıtlı olarak gazetecilerin hedef alınmasının ise, savaş suçları işleyecek düzeyde büyük ve sistematik ihlaller yaptıkları gerçeğini saklama girişimi olduğunu belirtti.

Uluslararası topluma, işgal güçlerinin ihlallerini durdurmak, işgal altındaki Filistin topraklarındaki kuşatmanın kaldırılması ve adaletin yerine getirilmesi için çalışmak, sivil nüfusa uluslararası koruma ve Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkını kullanmalarını sağlamak için acilen ve etkili bir şekilde harekete geçme çağrısında bulundu.