Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’den Kuzey Kore’ye sürpriz ziyaret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey D. Feltman’ın bugün Kuzey Kore’yi ziyaret edeceğini ve temaslarını Cuma gününe kadar sürdüreceğini duyurdu. Fransa Haber Ajansı (AFP), Dujarric’in açıklamasında, Feltman’nın Kuzey Koreli yetkililer ve Kim Jong-un ile bir araya gelip gelmeyeceğinin ayrıntılarını vermediğini ancak görüşmenin “önemli ve endişe verici” olduğunu söylediğini aktardı. Dujarric’in Pyongyang’da yapılacak temaslara ilişkin yaptığı açıklamada Feltman’ın gündeminde insani yardımlar olacağını söylediğini kaydetti. Dujarric’e göre ziyaret, Kuzey Kore tarafından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne eylül 2017’de Olağan Genel Kurul toplantısında yapılan çağrısına cevap niteliği taşıyor.

Dujarric, kendisine yöneltilen “Feltman’ın ziyareti, Genel Sekreter Antonio Guterres’in Kuzey Kore’ye ziyaretinin yolunu açar mı?” sorusuna ise açık cevap vermedi. BM sözcüsü “Guterres gerekli hallerde arabuluculuk yapmak için her zaman hazır” demekle yetindi.

Yapılan yorumlarda Feltman’ın bu ziyaretinin Pyongyang’ın kıtalar arası balistik füze denemelerinin hemen ardından geldiğine dikkat çekiliyor.

Feltman, Asya gezisi kapsamında Çin’i de ziyaret edecek. Ancak ziyaretin tarihi konusunda net bir açıklama yapılmadı. AA