Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’den Sokotra’ya yardım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörlüğü Ofisi, BM’nin hükümete bağlı Yemen Yüksek Yardım Komitesi’nden gelen çağrıya cevap verdiğini bildirdi. Sokotra eyaleti yardım ve ihtiyaçlarını belirlemek için bir ekip gönderdi.

Yemen’deki BM İnsani Yardım Koordinatörü Oki Lutsma, Yemen Yerel Yönetim Bakanı ve Yemen Yüksek Yardım Komitesi Başkanı Abdurrakıb Feth’e gönderilen bir mektupta şu ifadelere yer verildi; “BM İnsani Yardım Koordinatörlüğü Ofisi, 10 tonu aşan insani yardım ve tıbbi malzemeyi Sokotra’ya gönderdi. 4 bin adet hijyen seti ve 35 temiz içme suyu konteyneri adaya getirildi.” İnsani yardımların dağıtılmasında koordinasyonun sağlandığına işaret eden Oki Lutsma, son günlerde yaşanan kasırga felaketine maruz kalan afetzedelerin ihtiyaçlarının giderilmeye çalışıldığını belirtti.

Yemen’deki BM İnsani Yardım Koordinatörlüğü Ofisi, Yemen Yüksek Yardım Komitesi’nden katılımlar ile bir acil durum ekibi kurulduğunu ve afetzedelere yardımların götürülmesi için çalışıldığını aktardı.

Lutsma’nın mektubu, BM’nin kasırganın vurduğu Sokotra adasındaki hasarı yerinde görmeleri için gönderdiği heyetinin ziyaretiyle aynı dönemde geldi.

Gıda malzemeleriyle dolu gemiler battı

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre, Sokotra Valisi Remzi Mahrus, BM heyetine kasırganın adada sebep olduğu hasarla ilgili bir brifing verdi. Vali Mahrus mevsimsel olarak yeni kasırgaların olabileceğine dair uyardı. Valilik tarafından adanın bakımı için önümüzdeki dört ay içerisinde yapılması planlanan projelerin kasırga sebebiyle ertelendiğini belirten Mahrus, kasırganın ayrıca binlerce tonluk gıda malzemeleriyle dolu gemileri batırdığını ve bu nedenle yerel pazarda gıda ürünler eksikliği çekildiğini vurguladı. Yalnızca ada halkına bir ay yetecek kadar gıda maddesi bulunduğuna dikkat çeken Sokotra Valisi, bu konuda gerekli önlemler alınmadığı takdirde ciddi bir krizle karşılaşılabileceği uyarsında bulundu.