Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’den tüyler ürperten Suriye raporu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu, Esed rejimini ve ona bağlı grupları, insanlığa karşı işlenen suçlara ilişkin olarak “yaygın ve sistematik bir şekilde” sivillere karşı tecavüz ve cinsel şiddete başvurmakla suçladı.

BM araştırmacıları, Suriye’de Esed rejimine bağlı güçlerin ve müttefiki milislerin muhalif grupları cezalandırmak için kadın, kız ve erkeklere tecavüz ederek, cinsel istismarlarda bulunarak savaş suçu ile insanlığa karşı suçlar işlediğini belirtti.

Komisyon, raporun kapsadığı dönem olan 2011 ile 2017 yıl sonu arasında hükümet güçlerinin, “binlerce kadın ve kızı” tutukladığını belirtti. Raporda, “sorgulama sırasında kadınların ve kızların tavandan asıldığı ve borularla dövüldüklerine” dikkat çekildi.

Humus’tan bir kadın komiteye, 2012 yılında “rejim güçlerinin evine baskın yaptığını ve kızını, kocasının ve babasının önünde tecavüz ettiğini” söyledi. Sonra anneye de iki askerin tecavüz ettiği” belirtilen rapor, hükümet güçlerinin aşırı şiddetine açık bir örnek teşkil etti.

BM Soruşturma Komisyonu’nun 29 sayfalık raporu Suriye savaşının sekizinci yılında, hayatta kalan kurbanlar ve akrabaları, görgü tanıkları, sığınmacılar, avukatlar ve sağlık personelleriyle yapılan 454 röportaja dayandırıldı.

Tecavüze en çok maruz kalan kurbanlar kadınlarken, erkeklere ve çocuklara yönelik cinsel şiddet olayları da belgelendi. AFP’nin aktardığı rapora göre, hükümet güçlerinin, çatışmaların ilk aşamalarında evleri incelediği sırada, kontrol noktalarında ve gözaltı merkezlerinde her iki cinsiyetten de sivillere tecavüz ettiği bildirildi. Bu tür suçların en genç kurbanı dokuz yaşındaki bir kız çocuğu.

Buna karşılık Komisyon, silahlı unsurların sıklıkla cinsel şiddet eylemleri gerçekleştirmiş olsa bile, “terörizmi yaymak, bilgi toplamak veya empoze etmek için cinsel şiddete başvurduğuna dair sistematik uygulamalara veya politikalar hakkında hiçbir kanıt bulunmadığını” tespit ettiğini, bildirdi.

Bu sonuçlar, cinsel şiddet de dahil olmak üzere işledikleri suçlar hakkında ayrı bir rapor hazırlamış olan DEAŞ örgütünün savaşçılarını kapsamamaktadır.

2011’den bu yana şüphelilerin gizli listelerini derleyen bağımsız uzmanlardan BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, soruşturma ekibine liderlik ediyor. Uzmanlar, suç işleyen kişilerin isimlerini söylemediler, ancak üst düzey yetkililerin “çok sayıda” tecavüzünü belgelediklerini ifade ettiler.

Rapor, Sivil Toplum Kuruluşlarından, Kadın Kalkınma Örgütü’nün direktörü, Suriye rejimini, cinsel şiddeti muhaliflere karşı intikam aracı olarak kullanmakla suçluyor.

Uluslararası Af Örgütü direktörü Maria El-Abdeh, Pazar günü AFP’ye verdiği demeçte, “Suriye rejimi muhalefete karşı intikam olarak cinsel şiddeti kullanıyor. Esed’in kazanması halinde bu sindirme politikasının güçlendirileceğini söyleyen Abdeh, “cinsel şiddet, korkutucu pratiğin bir parçası: Kadınlara ailelerinden intikam almak için veya kardeşlerini ya da babalarını küçük düşürmek için tecavüz ediyorlar. Bu bir intikam aracı” diye konuştu.