Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM’den Yemen çözümü için 5 teşvik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) elçisi, Yemen krizini çözmek için Hudeyde kentinden başlayarak beş teşvik sağlama fikrini, dün İsmail Ould Eş-Şeyh’e açıkladı. Bu teşvikler arasında yer alanlar şöyle: Temel ve ticari maddelerin Hudeyde bağlantı noktası üzerinden ulaşımının sağlanması, vergi ve gelir tahsili için yeni bir çalışma programı koyulması, maaşların ödenmesi için ithalattan faydalanılması ve savaşın finanse edilmesi yerine temel hizmetlerin sağlanması. Beşinci teşvik ise, ‘Yemenlilerin acısını hafifletmek için ulusal bir anlaşmanın çekirdeğinin oluşumu’ yönünde.

Ould Eş-Şeyh Ürdün’den telekonferans yoluyla Güvenlik Konseyi huzurunda gerçekleştirilen brifing sırasında, Yemen’e dair önerileri görüşmek üzere, Suud Veliahtı Prens Muhammed bin Salman ile Cidde’de gerçekleştirilen toplantının ertesi gününde ‘Suud Destek Ordusu’nu karşıladı. BM Elçisi, Yemen’deki kolera salgınını engellemek için Suudi Arabistan’ın sağlayacağı hibeyi 67 milyon dolar olarak belirledi ve “Bu yardım, hastalığın yayılmasının önüne geçecektir” ifadelerini kullandı.

BM elçiliğinden ulaşan bir kaynağa göre; bu atılımların, diğer girişimlere kıyasla, taraflarca daha kabul edilebilir atılımlar olduğu ifade edildi.