Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK Abyei’deki barış gücünün süresini uzattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Salı gecesi, Sudan ve Güney Sudan arasındaki sınır bölgesinde BM barış misyonunun görev süresinin uzatılmasına karar verdi.

Fransız haber ajansı AFP tarafından Cuma günü yayınlanan bir habere göre uzatma kararının, “Taraflar belli tedbirler almadıkça” devam edeceği vurgusu yapıldı.

Konsey, Sudan ile Güney Sudan arasındaki Abyei’de sınır boyunca meydana gelen durumun uluslararası güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturmaya devam ettiği yönünde uyarıda bulundu. BMGK, her iki ülkeyi sınır güvenliği, kontrolü ve diğer önemli konularda somut ilerleme kaydetmeye çağırırken, bölgedeki yüksek tansiyonun düşürülmesi gerektiği belirtildi.

Tartışmalı bölge ‘Abyei’

Ülkenin güneyinde, bulunan Abyei, zengin petrol yataklarına sahip olduğundan Sudan ile Güney Sudan arasında sınır anlaşmazlıklarına ve çatışmalara sahne olmaktadır. Bin 400 kilometre alana sahip olan Abyei, Güney Sudan’ın 2011’de referandumla Sudan’dan ayrılmasından bu yana tartışılan bölge haline geldi. Bölgede aşiretler arasında gerginlikler yaşanırken, daha sonra Sudan ve Güney Sudan, ihtilaflı Abyei bölgesi için idari bir yapı oluşturma kararı aldılar. Ancak Güvenlik Konseyi’nin Mayıs ayında misyonunu yenilemesinin ardından, bu yönde zayıf adımların atılması bölge halkını hayal kırıklığına uğrattı. Buda Abyei’de zaman zaman bazı gerilim ve şiddet olaylarının yaşanmasına sebep oldu.