Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK, Arakanlı mültecilerin Myanmar’daki evlerine ‘güvenli’ bir şekilde dönmesini umut ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) üye ülkelerin temsilcilerinden oluşan bir heyet, geçtiğimiz günlerde Bangladeş’teki mülteci kamplarına veMyanmar’ın Arakan (Rakhine) eyaletine yaptıkları ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. Mültecilerin Arakan’daki evlerine ‘güvenli ve gönüllü’ bir şekilde dönebilmeleri için umutlu oldukları söyledi.

BMGK nisan ayı dönem başkanı Peru’nun BM Daimi Temsilcisi Gustavo Meza Cuadra, Bangladeş ve Myanmar ziyaretinin sonunda düzenlenen basın toplantısında Konsey üyelerinin, Arakanlı mültecilerinin evlerine güvenli ve gönüllü bir şekilde geri dönme umuduna sahip olduklarını ifade ederek krizin temel nedenlerine yönelik bağımsız bir soruşturma yapılması gerektiğini vurguladı.

Kuveyt’in BM Daimi Temsilcisi Mansur El-Otaibi de mültecilerin dönüşünün uluslararası standartlara uygun olması gerektiğini vurgulayarak bunun herhangi bir koşul, sınırlama ve engel olmadan güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde yapılması gerektiğini dile getirdi.

Otaibi sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Myanmar hükümetinin geri dönüş anlaşmasının uygulanması yolunda pek çok adım attığını öğrendik. Ancak gerçekte daha yapacak çok şey var. Tanıştığımız yetkililerden mültecileri geri almak istedikleri bilgisini aldık. Yine de mültecilerin kabul etmediği birçok engel ve durum var. BMGK, BM ajansları, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) bu sürece dahil olması gerektiğine inanıyorum.”

BMGK üyesi ülkelerin temsilcilerinden oluşan heyet, Bangladeş’te Cox’s Bazar’daki mülteci kamplarını ziyaret ederek Arakanlı mültecilerle bir araya geldikten sonra Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid ile görüşmüştü.

Görüşmenin ardından Myanmar’a geçen heyet, ülkenin fiili lideri ve Genelkurmay Başkanı’nın yanı sıra Arakan bölgesindeki sivil toplum liderleri, yetkililer ve yerel halk ile bir araya gelmişti.

Heyet, Myanmar hükümeti tarafından Arakanlı mültecileri yeniden yerleştirmek için kurulan binaları da incelemişti.