Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK, BM Libya Misyonu’nun görev süresini 1 yıl uzattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, bugün, ülkedeki cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimlerinin yapılması için bir tarih belirlemeksizin, Libya’daki siyasi misyonunun görev süresinin bir yıl uzatılmasını oybirliğiyle onayladı.

Fransa, Libya’ya ilişkin bir hafta önce yapılan toplantıda şu ifadelere yer vermişti:

“Libya’daki demokratik dönüşümde ilerleme kaydedilmesi ve seçimlerin de Libya siyasi arenasındaki ana gruplar arasında 29 Mayıs’ta Paris’te kararlaştırılan tarihte yapılması gerekiyor. Libya ve Libyalıların düşmanı, mevcut durumun devam etmesidir.”

Paris’in uyguladığı baskılar ışığında gerçekleştirilen toplantıda, seçimlerin 10 Aralık’ta yapılmasına karar verilmişti.

BM’nin İngiltere tarafından hazırlanan karar metninde şu ifadeler yer aldı:

“Güvenlik Konseyi, seçimlerin mümkün olan en kısa sürede yapılması isteğini dile getiriyor. Seçimlerin güvenilir olması gerekiyor.”

Karar, üye devletlere “tüm resmi desteği ve paralel kurumlarla ilişkileri durdurma” çağrısında bulundu. Ancak, ABD ve İtalya da dahil olmak üzere birçok ülke, Fransa’nın önerisini kabul etmiyor ve seçim aşamasından önce Libya kurumlarının yeniden birleştirilmesinin önemini vurguluyor.