Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK, Kuzey Kore ile ilgili acil toplanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Japonya, ABD ve Güney Kore’nin talebi üzerine, Kuzey Kore’nin en son yaptığı balistik füze testini görüşmek üzere, bugün acil bir toplantı düzenleyecek.

Trump: Bununla ilgileneceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin son füze denemesiyle ilgili gerekli adımları atacakları mesajını vererek, “Bununla ilgileneceğiz. Bu, ele alıp değerlendireceğimiz bir durum” yorumunda bulundu.

Trump, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile Beyaz Saray’da bir araya gelerek durum değerlendirmesinde bulundu. Görüşme sonrası Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Trump, Kuzey Kore’nin tehditlerine karşı koyma kararlılığını yineledi.

“Kuzey Kore, kışkırtıcı eylemleri ile kendisini tehlikeye atıyor”

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “İki lider, Kuzey Kore rejiminin kışkırtıcı eylemleri ile kendisini tehlikeye attığını ve onu uluslararası camiadan daha da uzak tuttuğunu düşünüyor” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Başkan, son fırlatılan balistik füzenin, geçmişte Kuzey Kore’nin ateşlediği diğer füzelerle karşılaştırıldığında en yüksek seviyede olduğunu ve bunun dünya için tehlike oluşturduğunu düşünüyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Kuzey Kore’nin füze denemeleri, dünya barışını tehdit ediyor”

Güney Kore’nin de misilleme olarak bir füze fırlattığını ve bu ülkeyle dayanışma içinde olduklarını dile getiren ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Kuzey Kore’nin füze denemelerinin bölgesel barışı ve dünya barışını tehdit ettiğini söyledi.

“ABD, Kuzey Kore’nin son kıtalararası füze denemesini kınıyor”

Öte yandan, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da “ABD, Kuzey Kore’nin bu son kıtalararası füze denemesini kınamaktadır. Diplomatik seçenekler şimdilik hala açık durumdadır. ABD, Kuzey Kore’nin savaşçı eylemlerini sona erdirmek ve ülkeyi nükleerden arındırmak için barışçıl yollar arıyor” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore’ye ilave yaptırımlar da getirilebileceğine dikkati çeken Tillerson, Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında yakın zamanda Kuzey Kore’yle ilgili bir görüşme trafiği başlatabileceklerini bildirdi.

Pentagon, Kuzey Kore’nin denediği füzenin bin kilometre havada gittikten sonra Japonya kara suları içindeki bölgeye düştüğünü açıklamıştı.