Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK üyeleri Myanmar ziyaretini iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt, 1 Şubat itibariyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) aylık dönem başkanlığı görevine başladı.

Kuveyt’in BM Büyükelçisi Mansur İyad el-Uteybi BMGK temsilcileri tarafından Şubat ayı içerisinde yapılması planlanan Myanmar ziyaretinin iptal edildiğini açıkladı.

Uteybi, ülkesinin bu ay BM Güvenlik Konseyi başkanlığını devralması sebebiyle, Myanmar’a bir BM heyetiyle resmi gezi düzenlemeyi planlıyordu.

Myanmar’ın ziyarete karşı çıktığını aktaran el-Uteybi, “Söz konusu ziyaret bu ay içerisinde gerçekleşmeyecek. Konseyin diğer üyeleri Mart ya da Nisan ayında daha geniş çaplı bir organizasyon gerçekleştirebilir. Myanmar ziyareti doğrudan reddetmedi fakat bunun için doğru zaman olmadığını belirttiler” şeklinde konuştu.

BMGK üyeleri önümüzdeki Mayıs ayında Hollanda’yı Nisan ayında ise Peru’yu ziyaret etmeyi planlıyor.

Arakanlı Müslümanlara yönelik sistematik baskı ve etnik temizlik girişimleri nedeniyle tüm dünyanın tepkisini çeken Myanmar rejimi, BMGK temsilcilerinin bu ay gerçekleştirmeyi planladığı ziyarete karşı çıktı.

Myanmar, BMGK’ye hitaben, ziyaret için “doğru zaman olmadığını” kaydetmişti. Söz konusu bilgi dün, 1 Şubat’ta, Kuveyt’in BM Büyükelçisi Mansur İyad Uteybi tarafından paylaşıldı.

Tarihi adı Burma olan ülkenin adı 1989 darbesi sonrası cunta tarafından Myanmar olarak değiştirilmişti. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından bu yana yaklaşık 690 bin Arakanlı Müslüman, Myanmar askeri rejiminin baskıları ve etnik temizlik çabaları nedeniyle ülkeyi terkederek, Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldı.

BM tarafından “tipik bir etnik temizlik girişimi” olarak nitelendirilen süreç, Associated Press (AP) haber ajansının, mülteci kamplarında yaşayan Arakan eyaletindeki katliamın tanıklarıyla görüşmeleri, uydu görüntüleri ve cep telefonuyla çekilmiş kayıt tarihi belli videolar üzerinde yaptıkları incelemeler sonucunda, Arakan eyaletinin kuzeyindeki Buthidaung bölgesine bağlı Gu Dar Pyin köyünde, daha önce bilinmeyen en az 5 toplu mezarın varlığını teyit ettiklerini duyurmasıyla bir kez daha gözler önüne serilmişti.