Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK Üyleri, Gutierres’ten Myanmar konusunda açık bir tavır sergilemesini istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Aralarında ABD ve İngiltere’nin de bulunduğu 7 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Üyesi ülke temsilcisi, BM Genel Sekreteri Antonio Gutierres’ten, Myanmar’daki etnik temizlik olarak nitelenen şiddet olaylarına karşı, BMGK üyesi 15 ülkeye açık ifadeler kullanmasını talep etti.

Reuters Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, İsveç, ABD, İngiltere, Fransa, Mısır, Senegal ve Kazakistan, BMGK Dönem Başkanlığını yürüten Etiyopya’dan, bu hafta içinde söz konusu tavrı açıklamasını istedi.

422 bin Rohingya Müslümanı Bangladeş’e sığındı

Myanmar’da, Ordu güçleri tarafından Rohingya Müslümanlarına yönelik uygulanan şiddet nedeniyle, 25 Ağustos’tan bu yana, 422 bin Rohingya Müslümanı Bangladeş’e sığınmıştı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Benz, konuya ilişkin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın BMGK’dan Myanmar’daki şiddetin bitilmesi için hızlı ve sağlam icraatlar gerçekleştirmesini istediğini açıklamıştı.
BMGK, Rohingya Müslümanlarının durumunu konuşmak üzere iki kapalı oturum gerçekleştirmişti. Konuya ilişkin açıklama yapan BMGK, Myanmar Hükümeti’ni kınayarak şiddeti sonlandırmaya davet etmişti.
Diplomatik kaynaklar, Myanmar’daki şiddetin sonlandırılmaması halinde BMGK tarafından, konuya ilişkin resmi adımlar atılabileceğini ifade etti.
BMGK’nın Myanmar’daki duruma resmi müdahalede bulunabilmesi için 5 daimi üye olan ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’nin veto etmediği bir karar alması gerekiyor.