Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK Yemen’de siyasi çözümü görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Elçisi Martin Griffiths, New York’taki BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında Yemen’deki savaşı sonlandırma planının kilit unsurlarını sundu. Planın, Hudeyde şehri ve limanı başta olmak üzere ülkedeki krizi çözme adına başlatılan diplomatik girişimleri kapsadığı belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın BMGK kaynaklarından edindiği bilgilere göre Griffiths’in söz konusu planı BMGK’nın 15 üye ülkesine sunduğu toplantıda, son aylarda Yemen’deki tüm taraflarla yapılan müzakerelerde tartışılan konular ele alındı.

Toplantı ile ilgili Şarku’l Avsat’a konuşan diplomat, Griffiths’in ‘istişarelerini tamamlaması için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu’ söyledi. Diplomat, BM Temsilcisinin ‘Hudeyde hakkında bir uzlaşıya varmak için çabalarını sürdürdüğünü, bu sebeple Sana’da bulunduğunu’ ifade etti. Yetkili ayrıca Griffiths’in, önümüzdeki birkaç gün içerisinde Yemen meşru hükümetini destekleyen koalisyon devletleriyle de görüşeceğini vurguladı.

‘Hudeyde’de şiddetli çatışmaların devam ettiğine’ işaret eden diplomat, yaklaşık 5 bin 200 ailenin güvenli bir yer aramak için bulundukları bölgelerden kaçtığını veya Hudeyde’de başka mahallelere sığındığını söyledi. Diplomat, çatışmaların devam etmesi halinde bu sayının tırmanacağına dikkat çekti.

Diplomat, BMGK daimi üyesi ve haziran dönem başkanı Rusya’nın, Yemenli taraflar ve koalisyon ülkeleriyle Hudeyde’deki durum ve Yemen barışını kapsayan iki yönlü plana dair görüşmelerin tamamlanmasının ardından önümüzdeki günlerde Martin Griffiths’i dinlemek üzere yeniden çağıracağını ifade etti.

BMGK toplantısının ardından Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyansky, konsey üyeleri adına ‘Yemen’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini’ belirten bir bildiri yayınladı. Bildiride, Hudeyde’de bulunan BM temsilcisinin çabalarını sürdürdüğü vurgulandı.

Tek yol siyasi çözüm

Ülkedeki insani tehdidin devam ettiğinin altını çizen, Hudeyde ve Salif limanlarının açık tutulması ve güvenli bir şekilde çalışması çağrısının yapıldığı bildiride, BMGK’nın kararlarına tam olarak uyulması ve tüm tarafların uluslararası insan hakları çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmesi istendi. Toplantıda ayrıca Griffiths’in, siyasi sürecin yeniden başlamasıyla ilgili önerilerini içeren raporun memnuniyetle karşılandığı da vurgulandı. Toplantı sonrası yayınlanan bildiride, yürütülen çabalara tam destek verilmesi gerektiği ifade edilerek, ‘siyasi çözümün Yemen’deki çatışmaları sonlandıracak tek yol olduğu’ belirtildi.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce de, Yemen Özel Temsilcisi Griffiths’in son günlerde siyasi süreci hızlandırmaya gayret ettiğine değinerek, ‘’Her şeyden önemlisi, tüm taraflar Griffiths’in çabalarıyla ilgileniyor’’ ifadelerini kullandı.

İngiliz diplomat ayrıca, “En önemli nokta limanın açık tutulması. Liman, Yemen halkı için can damarı niteliğinde. Bu durum yalnızca insani yardım malzemeleri değil aynı zamanda Yemenliler için elzem olan ticari malzemeler için de geçerli” dedi. Pierce, “Limanda istikrarın sağlanması büyük önem taşıyor. Limanın, geçmişte bir çok defa olduğu gibi silahların Husilere ulaşması için kullanılmaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hollanda’nın BM Daimi Temsilcisi Karel van Oosterom ise ülkesinin, Griffiths’in ‘krize barışçıl ve kalıcı bir çözüm bulma’ çabalarına destek verdiğini söyledi. Hollandalı diplomat ayrıca BM kuruluşlarına, uluslararası insan haklarına uygun şekilde limanlar aracılığıyla Hudeyde yakınlarındaki bölgelere insani yardım sağlama çağrısı yaptı.