Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BMGK, Yemen’deki darbeyi ve Husi füzelerini gündeme taşıdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Yemen’de kötüleşmeye devam eden insani duruma ilişkin derin kaygıları duyuran cumhurbaşkanlığı beyannamesi taslağına ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Konsey üyeleri, Suudi Arabistan halkını balistik füzelerle hedef alan Husilerin saldırılarını ‘şiddetli ifadelerle’ kınadı.

Şark’ul Avsat’ın edindiği Başkanlık beyannamesinin taslağında Yemen’de bozulmaya devam eden insani durum ve çatışmaların siviller üzerindeki etkileri hakkında BMGK’da ciddi kaygılar yer alıyor. BM verilerine göre insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısı geçen yıla kıyasla 3,4 milyon artışla 22.2 milyon kişiye ulaştı. Aynı zamanda sivillerin akut yetersiz beslenmesiyle birlikte kolera ve difteri salgınlarına karşı savunmasız kalması hakkında derin endişeler dile getirilen taslakta tüm taraflardan, BM kurumlarından ve insani yardım kuruluşlarından aşı programlarının kolaylaştırılması çağrısında bulunuldu.

BMGK taslağında, ‘Suudi Arabistan liderliğindeki Koalisyon tarafından Yemen’de kapsamlı insani yardım planları hakkında son yayınlanan duyuru, Dünya Gıda Programı (WFP) kapsamında 4 adet vincin Hudeyde Limanı’na teslim edilmesi, Yemen Merkez Bankası’na 2 milyar dolar depozito yatırılması, Muha, Aden, Mukelle limanlarının kurulması, Suudi Arabistan Krallığı liderliğindeki Koalisyon’un yardımın dağıtımının kolaylaştırılması için Marib’e bir hava köprüsü kurulması yer aldı.

Konsey’in öneri beyannamesinde nüfusu yoğun olan bölgelerde ayrım gözetmeksizin yapılan saldırılar da dahil olmak üzere Yemen’deki şiddete ilişkin derin endişeler ve bunların sivillere etkisi dile getirildi. BMGK, tüm tarafları siviller ve askerler arasındaki ayrıma, sivil ve askeri hedeflere saygı gösterilmesinin yanı sıra sivillerin zarar görmesini, çocukların silah altına alınmasını, uluslararası hukuku ihlal edenlere karşı işlenen diğer ihlalleri önlemek için uluslararası insani hukuk kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi. BMGK, okullara, sağlık tesislerine ve sivillere saygı duyma ve koruma çağrısında da bulundu.

Konsey, Husi füzelerinin Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarını ve 4 Kasım-19 Aralık’ta sivillerin bulunduğu bölgelere yapılan saldırıları şiddetle kınadığını belirterek saldırılara son verilmesi çağrısında bulundu. Ticari ve insani yardımlar hakkında ise Konsey taraflardan tüm sivillere ulaşması için yardım sevkiyatlarının kolaylaştırılmasını istedi.

Konsey’in tek Arap üyesi olan Kuveyt, özellikle insani yardımların ulaştırılması için Sana Havalimanı’na erişimin artırılmasını ve BMGK kararının 2216 sayılı kararının 14. paragrafı uyarınca silah ambargolarını uygulamak için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını talep etti. Ayrıca havalimanlarının ve hava sahasının güvenliğinin sağlanması çağrısında bulundu. Kuveyt, BM hava ve deniz hizmetlerinin hız kesmeden devam etmesi gerektiğini de vurguladı.

Taslakta, tüm üye devletlerden ilgili Güvenlik Konseyi kararlarının gerektirdiği şekilde silah ambargolarını tam olarak uygulaması istendi. Ticari gemilerin denetlenmesi de dahil olmak üzere Yemen’e nakliye işlemlerini kolaylaştıran BM denetleme mekanizmasını destekledi.

Duyuruda Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararının 15. paragrafına uygun olarak üye devletlerin denetleme mekanizmasını uyguladığını belirterek, 2216 kararın 17. paragrafı uyarınca Yemen’e yönelik yaptırımlar komitesine yazılı raporların gönderilmesi talep edildi. Konsey’in Husilerin stratejik olarak önemli bir nakliye koridoru olan Bab’ül Mendep’teki yardımlara yönelik saldırı girişimlerine karşı olduğu vurgulandı. İlgili uluslararası yasaya uygun olarak Bab’ül Mendep ve çevresindeki serbest dolaşım haklarının devam ettiği kaydedildi.

Tasarı taslağında Husilerin de içinde bulunduğu grupların deniz mayını kullanması kınanarak söz konusu mayınların uluslararası nakliye kanallarına ulaşmasından duyulan endişe dile getirildi. Deniz ticareti ve iletişim hatları için oluşturdukları tehdit konusunda uyarıda bulunuldu.